Bhutan - K2 Studio
slovensky english

Bhutan

ABOUT EXPEDITION

The journey to Bhutan was a journey to a fairy tale. It was the search for the magic of the last kingdom that had been preserved on Earth also thanks to high mountains.
No human feet ever stood on their peaks reaching up to a height of 7500 meters. These are the highest virgin mountains on Earth. The people of Bhutan believe that their Gods are reigning on the mountains and so their good king did not allow them to enter mountains higher then 6000 meters. The mountain kingdom could keep its extraordinaire character thank to its isolation. You can feel everywhere the stopped time of the Middle Ages and the impressive Buddhism that impress you by fabulous tradition that cannot be found in other parts of the Himalayas. The transit through it is a gentle touch with almost virgin places protected by the distance, the elevation above sea-level and the weather. ..

 

Print page Print pagepublished 10. 09. 2008, viewed 3191x, today 1x
Rating0.0 (0)

HODNOTENIE FILMOV NA CSFD.CZ

Kráľ sa vzdal moci a na pondelok vyhlásil voľby

THIMPHU - V Bhutáne, ktorý posledné storočie ovládala kráľovská dynastia Wangčhuk, sa v pondelok konajú prvé parlamentné voľby. Ide o iniciatívu kráľa, ktorý sa pred vyše rokom rozhodol dobrovoľne vzdať moci v prospech budúcej demokraticky zvolenej politickej reprezentácie.

"V prvom rade, musíte ísť voliť. Každý jeden človek musí využiť toto svoje právo," znelo v nedeľu jedno z posledných kráľových nariadení. Bol to skôr len "otcovský" apel na podriadených, z ktorých značná časť so zmenou režimu nesúhlasí. "Dnes máte dobrého kráľa, ale čo keď zajtra budete mať zlého?" obhajuje kráľ svoj nápad zaviesť v krajine demokraciu. Podľa riaditeľa bhutánskeho denníku Kuensel Kinleyho Dorčiho je to "nespochybniteľný argument" v prospech zmeny.

Obyvatelia malého himalájskeho štátu si tak v pondelok zvolia 47 poslancov reklama
novovytvorenej dolnej komory parlamentu. O ich priazeň súperia dve strany, pričom obe, Ľudová demokratická strana (PDP) aj Zjednotená strana Bhutánu (DPT), majú takmer identický program, postavený na prísľuboch znižovať chudobu a zlepšiť infraštruktúru v krajine.

Odporcovia myšlienky prechodu moci z kráľovskej rodiny na demokraticky zvolených politikov sa obávajú najmä toho, že zmena nepriaznivo ovplyvní kultúrne dedičstvo krajiny. Bhután sa až do konca minulého storočia takmer úplne izoloval pred okolitým svetom a jeho technickými vymoženosťami. V krajine je okrem iného úplne zakázané fajčiť, televíziu tu povolili až v roku 1999. Turisti musia za návštevu platiť kráľovi vysoké poplatky.

23.03.2008, topky.sk

Bhután korunoval svojho nového kráľa

Thimphu 6. novembra (TASR) - Bhután dnes počas komplikovanej budhistickej ceremónie korunoval svojho piateho kráľa.

Kráľ Džigme Singje Wangčhuk (52), ktorý abdikoval ešte v roku 2006, položil korunu na hlavu svojho syna Džigmeho Khesara (28) a udelil mu tým titul dračieho kráľa (Druk Gyalpo).

Slávnosti, ktoré sprevádzajú korunováciu, symbolizujú moc himalájskej budhistickej monarchie. Termín korunovácie určili podľa lunárneho kalendára traja astrológovia, podľa ktorých rok 2007 nebol pre ňu priaznivý. Štátne oslavy by mali trvať tri dni.

Mladý kráľ v júli tohto roka ratifikoval prvú ústavu krajiny, čím sa ukončilo storočie panovníckej vlády a došlo k ustanoveniu parlamentnej demokracie. Premenu krajiny na konštitučnú monarchiu vrátane prvých parlamentných voľbách presadil predchádzajúci kráľ.

 Commentary (0)

No comments yet.

dvd_sloboda-pod-nakladom_sk-2.jpg na-web.jpg pyg.jpg dvd_troudefer_sk.jpg mong.jpg bhu.jpg car.jpg nezant.jpg tep.jpg

CalmCube2 CMS · Webdesign Michal Skrabalek
RSSFacebookYouTubePrint pageSitemap · © 2003 - 2019 K2 Studio · Visitors: 4621340 (3191)