1999 Expedícia Nová Guinea - K2 Studio
slovensky english

1999 Expedícia Nová Guinea

Dvojicu cestovateľov lákala rieka Mamberamo. Územie v srdci indonézskej časti Novej Guiney v oblasti Irian Jaya, kam je vstup prísne zakázaný. Napriek tomu sa fotograf Laco Gulík a horolezec Jindra Martiš vybrali na dobrodružnú výpravu do vnútrozemia, kam sa pred nimi nedostala žiadna expedícia. Je to totiž jednom z posledných miest na zemi, kde sa môže civilizovaný človek dotknúť primitívneho sveta. A sen mnohých cestovateľov a dobrodruhov.

Viac fotografií (10)
Tajomné Mamberamo

Neodradil ich ani prvý neúspešný pokus, po ktorom im hrozilo väzenie alebo vyhostenie z krajiny. S pomocou domorodého sprievodcu, inak potomka rodiny kanibalov, sa dostali do dedinky Wamen. Odtiaľ sa vydali na tisíc kilometrovú výpravu naprieč džungľou k rieke Mamberamo, kde podľa legiend žijú domorodci, ktorí nepohrdnú ani ľudským mäsom. Laco Gulík počas dvojmesačnej cesty bojoval s maláriou, Jindra Martiš zas s vyčerpanosťou, obaja s hladom aj nástrahami nebezpečného terénu. A objavili skutočné klenoty. Príbeh ich dobrodružnej expedície vyrozprával Pavol Barabáš v dokumentárnom filme Tajomné Mamberamo.
,,S Jindrom Martišom sme boli kamaráti. Spolu sme boli na expedícii na Kančendžongu. Veľa sme hovorili o filmovaní a všeličom inom. Vedel som, že Laco Gulik pripravuje dobrodružnú cestu cez Novú Guineu a Jindro po takej výprave oddávna túžil. Tak som ich zoznámil. Laco mal kameru a nakrútil tam perfektné veci. Ich príbeh sa mi úžasne zapáčil. Zhodou okolností po návrate z tejto expedície zahynul Jindro Martiš v Himalájach pod lavínou. Cítil som vnútornú potrebu urobiť na pamiatku tohto úžasného človeka a priateľa film ako spomienku. Takto vďaka tomuto dokumentu zostane Jindro navždy v pamäti ľudí," povedal filmár a cestovateľ Pavol Barabáš.
Pri tvorbe dokumentu využil cenný videomateriál, ktorý priniesol z výpravy Laco Gulík. O niečo neskôr vzal so sebou na Novú Guineu aj Barabáša s jeho kamerou, aby tam strávili dva týždne v horskej oblasti Wamena a natočili dokrútky. ,,Mal som dobrého sprievodcu, ktorý ma oboznámil s krajinou aj jej tradíciami,," spomína Barabáš, ktorý si odtiaľ priviezol aj vzrušujúce zážitky. ,,Prišli sme do horskej osady. Kameru som ma pri oku, prichádzam k náčelníkovi. Vstúpil som do jeho súkromia, kde mal ženy, deti a všetok ,,majetok". Zamračil sa a namieril na mňa šíp. Zrazu pustil tetivu, zasvišťalo to a ja som sa len pozeral, kde ma šíp prepichol. Nato sa on rozosmial a s ním celá osada. Chcel ma vystrašiť. Domorodci sú ako malé deti, hrajú sa, strašia, aj sa boja," zaspomínal Pavol Barabáš.
Dokument Tajomné Mamberamo rozpráva príbeh dobrodružnej výpravy. Vyvracia mýty o kanibaloch, približuje zvyky, legendy, kultúru aj spôsob života domorodcov, ktorí dovtedy nevideli bieleho človeka. A prináša aj obrazy nádhernej panenskej prírody, jej fauny aj flóry. Film získal šesť Grand Prix a desiatky ďalších cien a diváckych ocenení na zahraničných aj domácich festivaloch. Režisér Pavol Barabáš ho uvádza sloganom: ,,Viera, že to dokážu, je silnejšia ako džungľa, malária - i oni sami."

Jena Opoldusová, Pravda

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránkupublikované 24. 05. 2000, zobrazenie 3568x, dnes 1x
Hodnotenie0.0 (0)

Expedície » Súvisiace

1998 Magický film o ceste Arktídou1998 Magický film o ceste Arktídou
Magická čistota a pokoj. Magnety, ktoré ťahajú Petra Valušiaka na póly. Ten severný, ktorý...
1998 Expedícia Everest1998 Expedícia Everest
Po stáročia bol Tibet srdcom neskutočného sveta. Spoločnosťou založenou na výučbe budhizmu...
1997 Expedícia Kanchenjunga1997 Expedícia Kanchenjunga
Na Kančendžongu sa dá vyliezť, keď ona chce! 80metrov pod vrcholom, ktorý na posledno...

Komentáre (0)

Zatiaľ tu nieje žiadny komentár.

dvd_sloboda-pod-nakladom_sk-2.jpg dvd_zit-pre-vasen_sk-1.jpg pyg.jpg dvd_troudefer_sk.jpg mong.jpg bhu.jpg car.jpg nezant.jpg tep.jpg

CalmCube2 CMS · Webdesign Michal Skrabalek
RSSFacebookYouTubeVytlačiť stránkuMapa stránok · © 2003 - 2019 K2 Studio · Počet návštev: 4660141 (3568)