SALTO ANGEL JE KRÁĽ| - K2 Studio
slovensky english

SALTO ANGEL JE KRÁĽ|

Pár ľudí odmietlo expedíciu, ale nakoniec sme dali dokopy 6-členný team a vydali sa v období dažďov na slolovú horu Ayuan tepuy. Po 7 ťažkých pochodových dňoch sme sa ocitli na hrane vodopádu. Obrovská rieka padala do bielej hmly. Nakrútili sme dvojdňový zostup stenou a narovnali cez krásnu kompaktnú platňu slovenskú cestu. Ale poďme od začiatku:

TROU DE FER – VÝZVA Z REUNIONU
Naša fascinácia najvyššími vodopádmi sveta začala kedysi na Reunione v Indickom oceáne. Na tomto sopečnom ostrove sú stovky hlbokých kaňonov a vysokých vodopádov, ktoré nemajú vo svete obdobu.
Po mnohých skušobných zostupoch sme sa odvážili i na viacdňové vertikály, ktorých výška kaskád prevyšovala jeden kilometer. Z toho najťažšieho vznikol film Trou de fer, ktorý sa dokonca premietal v kinách na Slovensku a dostal mnoho ocenení na festivaloch.


BRAS MAGASIN - NAJŤAŽŠÍ VODOPÁD SVETA?
Divoké kaňony vodopádov nás doslova pohlcovali. Zlaňovali sme v mnohých krajinách Európy. Na Reunion sme sa však museli znova vrátiť. Zistili sme, že je tu ešte ťažší a vyšší vodopád ako Trou de fer nazývaný Bras Magazin. Výška jeho kaskád je 1150 metrov.
Dvojdňový zostup vodopádmi bol pre každého silný zážitok. Pre mňa o to viac, lebo som v jednom zoskoku utopil fotoaparát i kameru. Takže film nevznikol.


TUGELA – NAJVYŠŠÍ VODOPÁD SVETA?
Začiatkom roka 2017 mi v noci zavolal náš leader Miro Dušek, že najvyšší vodopád Salto Angel, ktorý padá z venezuelskej stolovej hory Ayuan Tepuy z výšky 979 metrov, už nie je najvyšší! V tlači sa vraj objavilo tvrdenie českých geodetov, že druhý najvyšší vodopád sveta zvaný Tugela je o 4metre vyšší! Nachádza sa v národnom parku Royal Natal v Dračích horách v Juhoafrickej republike.
Českí geodeti vodopád Tugela premerali laserovou technikou a zistili, že v období dažďov má Tugela výšku 983. Zažiadali preto o zmenu v zemepisných tabuľkách World Waterfall Database, aby sa stal práve juhoafrický vodopád najvyšším vodopádom sveta. A ako tvrdil Miro, tento vodopád ešte nikto nezlanil a treba ho ísť pozrieť.


PANENSKÝ VODOPÁD V DRAČÍCH HORÁCH
Samozrejme, že ma to hneď upútalo. Na internete sme však záber na celý vodopád nenašli, len fragmenty. Netušili sme, čo nás v neznámom teréne bude čakať. Dali sme dokopy osvedčený team, skoro kilometer statických lán, vŕtačky i množstvo expazných nitov. Vyrazili sme hneď v jeseni do Juhoafrickej republiky, kde sa už malo po zime oteplovať.
Na naše prekvapenie na vrcholkoch Dračích hôr nasnežilo, mrzlo a vo vodopáde nebola voda. Expedícia pri bivakovaní vo výške 3000 metrov zažívala mínusové teploty. Uf! Čo teraz? Ostalo len čakať. Po dvoch týždňoch sme sa na hranu vodopádu znova vrátili.
Vytvorili sme a zaistili bezpečnú cestu pre ďalších kaňoningových profesionálov, ktorí by chceli tento prírodný fenomém precítiť. Samotného zlanenia vodopádom Tugela sa zúčastnil Mirko Dušek, Jaroslav Holeček, Viktor Doletina, Pavol Černý, Štefan Urban, Daniel Balaga a ja. Počas zostupu vodopádom Tugela sme urobili zábery, ktoré doteraz nebolo možné nasnímať, zmerať a urobiť dokumentáciu.


SALTO ANGEL JE KRÁĽ
Pod Saltom som bol prvý krát s Beckom Ondrejovičom v roku 2004 pri nakrúcaní filmu Amazónia vertical. Voda sa rútila bez kontaktu so skalou 807 metrov a zanecháva vo mne pocit úžasu a výnimočnosti. To som pri Tugele tak neprežíval. Práve Becko bol členom skupiny, ktorá ako prvá zlanila v roku 1997 Salto Angel.
Vo februári roku 2018 sme boli opäť vo Venezuele. Bolo to len pár mesiacov potom ako sme tu nakrútili našu dobrodružnú cestu cez neznáme pohorie Sierra Maighualida pod názvom Tieň jaguára. Zažili sme krajinu, ktorej politika smeruje krajinu do záhuby. Z tohto stavu neexistuje východisko. Počas pochodu džungľou sme sa s Beckom dohodli, že skúsime ešte jedno zlanenie Salto Angel a narovnáme slovenskú cestu, pokiaľ krajina dovtedy nepadne na kolená. Po zložitom vybavovaní a prevoze materiálu pod horu Ayuan Tepuy nás čakal zložitý výstup na stolovú horu. Zámerne sme si vybrali obdobie dažďov, aby bolo vo vodopáde, čo najviac vody. Samozrejme to sťažilo aj prechod cez bažiny, ale napokon sme sa po siedmich dňoch dostali na hranu vodopádu. Zlanenie nám trvalo dva dni a bolo silne energetické.


NAJVYŠŠIE VODOPÁDY SVETA ZLANILI SLOVÁCI
Nech sa české pokusy o zmenu poradia najvyšších vodopádov sveta skončia akokoľvek, mňa teší dôležitý fakt, že cez tieto dva najvyššie vodopády sveta otvorili novú cestu pre ďalších ako prví Slováci. A to nám už nikto nezoberie.

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránkupublikované 23. 12. 2018, zobrazenie 74x, dnes 1x
Hodnotenie0.0 (0)

Expedície » Súvisiace

Tieň JaguáraTieň Jaguára
Zelená pohltila všetko naokolo. Vegetácia bojujúca o každý slnečný lúč zakryla aj oblohu. ...
Prvozostup jedným z najvyšších vodopádovPrvozostup jedným z najvyšších vodopádov
Johanesburg, 26.11.2017 - Slovenskej expedícii sa podaril prvý priestup oficiálne druhým n...
Cormor - prvý slovenský priestupCormor - prvý slovenský priestup
Bol to ďalší z príjemných výletov do talianskych Álp za najkrajšími kaňonmi planéty. Ten n...
BRAS MAGASIN 2015BRAS MAGASIN 2015
Podarilo sa nám prejsť ďalší z najťažších kaňonov sveta: BRAS MAGASIN! článok v časopise H...
LODRINO 2014LODRINO 2014
Naša skupinka nadšencov kaňoningu si už vo svojom zozname výziev môže pri troch kaňonoch u...
GORD BLAU SA FOSCA 2014GORD BLAU SA FOSCA 2014
Očarujúci prechod jedným z najkrajších kaňonov ukrytý v horách Malorky. 8.5.2014 Dnes to m...

Komentáre (0)

Zatiaľ tu nieje žiadny komentár.

dvd_sloboda-pod-nakladom_sk-2.jpg dvd_zit-pre-vasen_sk-1.jpg pyg.jpg dvd_troudefer_sk.jpg mong.jpg bhu.jpg car.jpg nezant.jpg tep.jpg

CalmCube2 CMS · Webdesign Michal Skrabalek
RSSFacebookYouTubeVytlačiť stránkuMapa stránok · © 2003 - 2019 K2 Studio · Počet návštev: 4499192 (74)