Prvozostup jedným z najvyšších vodopádov - K2 Studio
slovensky english

Prvozostup jedným z najvyšších vodopádov

Johanesburg, 26.11.2017 - Slovenskej expedícii sa podaril prvý priestup oficiálne druhým najvyšším vodopádom sveta nazývaným Tugela. Nachádza sa v národnom parku Royal Natal v Dračích horách v Juhoafrickej republike a jeho uvádzaná výška je 948 metrov. Doposiaľ sa v zemepisných tabuľkách uvádza najvyšší vodopád sveta - Salto Angel, ktorý padá zo stolovej hory Ayuan Tepuy vo Venezuele z výšky 979 metrov.

Zaujímavosťou však je, že českí geodeti vodopád Tugela znovu premerali laserovou technikou a zistili, že v období dažďov má Tugela výšku 983. Vodopád je teda o 4 metre vyšší ako Salto Angel. Zažiadali preto o zmenu v zemepisných tabuľkách World Waterfall Database, aby sa stal práve juhoafrický vodopád najvyšším vodopádom sveta.

prve-zlanenie-do-tugely.jpg
Nástup do prvej kaskády z výšky 2850 metrov

„To bol aj dôvod, prečo sme sa rozhodli ako prvý zlaniť panenský vodopád a vytvoriť bezpečnú cestu pre ďalších kaňoningových profesionálov, ktorí by chceli tento nádherný prírodný fenomém tak ako my precítiť," uviedol vedúci slovenskej expedície Miroslav Dušek.

„Do kaňonu sme vzali na zaistenie skoro kilometer lán, vŕtačky i množstvo expazných nitov, aby sme bezpečne prešli doteraz neznámym územím," upresnil jeden zo sedemčlenného zostupového tímu Jaroslav Holeček.

vodopad-tugela-ma-10-kaskad-najvyssia-ma-200-metrov.jpg
Celkový pohľad na kilometrovú stenu Dračích hôr. Uprostred padá do hľbky Tugela.


Počasie sa s expedíciou na začiatku zahrávalo. Dokonca bol určitý čas vodopád bez vody. Počas nástupu na zlanenie sa podmienky menili vďaka búrkam, dažďom i sneženiu. Expedícia pri bivakovaní na vrchole Dračích hôr vo výške 3000 metrov zažívala mínusové teploty.

„Boli sme dobrý tím, ktorý sa na túto akciu zohral v ťažkých viacdňových kaňonoch na ostrove Reunion v Indickom oceáne.

tretia-kaskada.jpg
Tretia kaskáda bola dosť previsnutá


Počas zostupu vodopádom Tugela sme urobili zábery, ktoré doteraz nebolo možné inak zdokumentovať", doplnil dokumentarista Pavol Barabáš, ktorý priebeh zostupu nakrúcal. Expedícia bola úspešná aj vďaka podpornému tímu, ktorý celú akciu logisticky zabezpečoval.
viac v rozhovore Tyždeň

stvrta-kaskada.jpg
Štvrtá kaskáda v polovici steny


Samotného zlanenia vodopádom Tugela sa okrem vedúceho expedície Mira Dušeka zúčastnili Jaroslav Holeček, Viktor Doletina, Pavol Černý, Štefan Urban, Daniel Balaga, Pavol Barabáš. Skupinu zabezpečovala trojica: Jordanka Kordová, Peter Černý, ktorí mali nastarosti logistiku presunu materiálu, nosičov a dopravy a Juraj Lunter, ktorí zostup odvážlivcov dokumentoval dronom.

rano-sme-nastupili-o-5-00-do-vodopadu.jpg
Do steny sme niesli množstvo materiálu a podarilo sa nám prejsť vodopádom za jeden deň

"Nech sa české pokusy o zmenu poradia najvyšších vodopádov sveta skončia akokoľvek, pre mňa jednoznačným kráľom zostáva SALTO ANGEL vo Venezuele. Bol som pod ním s Beckom Ondrejovičom v roku 2004, keď sme prechádzali stolovú horu Ayuan Tepuy z okraja, ktorej vodopád padá. Voda sa rúti bez kontaktu so skalou 807 metrov a zanecháva pocit výnimočnosti. To som pri Tugele nemal. Práve Becko má zásluhu na tom, že jeho skupina historicky ako prvá zlanila Salto Angel. Dnes domorodí sprievodcovia využívajú jeho líniu na sprevádzanie extrémnych dobrodruhov. Mňa ale teší fakt, že týmito dvoma najvyššími vodopádmi sveta zlanili a tým otvorili pre ďalších cestu ako prví Slováci. A to nám už hádam nikto nezoberie." zhodnocuje najvyššie vodopády Pavol Barabáš


Fotky dole sú z filmu Amazonia vertical.

Salto Angel 979 metrov - pod ním Pavol BarabášDVD Amazonia Vertical Vodopad Salto Poso Vodopad Cortina Becko - lider expedicie

Článok z iDnes, na čo vlastne prišli českí vedci :-) Bez komentáru.

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránkupublikované 27. 11. 2017, zobrazenie 7494x, dnes 3x
Hodnotenie0.0 (0)

Expedície » Súvisiace

Cormor - prvý slovenský priestupCormor - prvý slovenský priestup
Bol to ďalší z príjemných výletov do talianskych Álp za najkrajšími kaňonmi planéty. Ten n...
BRAS MAGASIN 2015BRAS MAGASIN 2015
Podarilo sa nám prejsť ďalší z najťažších kaňonov sveta: BRAS MAGASIN! článok v časopise H...
LODRINO 2014LODRINO 2014
Naša skupinka nadšencov kaňoningu si už vo svojom zozname výziev môže pri troch kaňonoch u...
GORD BLAU SA FOSCA 2014GORD BLAU SA FOSCA 2014
Očarujúci prechod jedným z najkrajších kaňonov ukrytý v horách Malorky. 8.5.2014 Dnes to m...
2012 Godžeb - Rieka hrochov2012 Godžeb - Rieka hrochov
Opäť sa vraciame do Etiópie s cieľom znova sa pokúsiť o splav neznámej rieky. Pred rokom s...
2012 Expedícia K22012 Expedícia K2
Keď mal môj prvý syn Juraj 18 rokov, vzal som ho na cestu naprieč Mongolskom, aby spoznal,...

Komentáre (0)

Zatiaľ tu nieje žiadny komentár.

dvd_sloboda-pod-nakladom_sk-2.jpg dvd_zit-pre-vasen_sk-1.jpg pyg.jpg dvd_troudefer_sk.jpg mong.jpg bhu.jpg car.jpg nezant.jpg tep.jpg

CalmCube2 CMS · Webdesign Michal Skrabalek
RSSFacebookYouTubeVytlačiť stránkuMapa stránok · © 2003 - 2019 K2 Studio · Počet návštev: 4621527 (7494)