Synopsa

Hľadači tieňa

inf Tento film je súčasťou kolekcie 33 DVD GRAND PRIX KOLEKCIA

Aby sme pochopili tajomstvá Zeme, musíme preniknúť do jej vnútra. Spustiť sa do hĺbky za jaskyniarmi, ktorí rozširujú hranice nášho poznania. Hľadači tieňa je príbeh o intuícií, ktorá slabinami tatranského končiara objavuje nekonečný labyrint podzemia presahujúci naše chápanie. Každá objavená chodba však vyžaduje päťdňový pobyt v útrobách štítu. Vďaka ojedinelým autentickým záberom, ktoré vznikali priamo pri objavovaní nových gigantických priestorov, prenikneme do hĺbky jaskyniarskej duše a pochopíme zmysel hľadania nepoznaného.

Na ceste spoznávania podzemného bohatstva Slovenska, vyberieme sa na dobrodružnú výpravu za objavovaním jaskyne Mesačný tieň, ktorá leží v masíve Javorinskej Širokej. S dĺžkou vyše 30 kilometrov a hĺbkou 451 metrov je najrozsiahlejšou jaskyňou Vysokých Tatier, ktorá odvodňuje niekoľko tatranských dolín. Jaskyňu objavili jaskyniari okolo Igora Papa a dodnes sa napreduje v objavovaní jej dosiaľ neodkrytých podzemných priestorov. Nachádza sa tu viacero miest, kde sa vyskytuje sadrovec či vzácne kalcitové tvary. Patrí k najťažšie dostupným a najdobrodružnejším jaskyniam Slovenska a nové objavy v tak dlhej jaskyni si vyžadujú päťdňový pobyt v podzemí...

lezenie-100m-sacht-v-mesacnom-tieni.jpg

Scenár a réžia: Pavol Barabáš
Hudba: Martin Barabáš
účinkujú: Igor Pap, Braňo Šmída, Štefan Šuster
Minutáž: 32 minút
Rok výroby: 2013
nosič: HDCAM
producent: K2studio

Na DVD okrem filmu Hľadači tieňa nájdete film Hľadači utajených svetov, film Zajatci podzemia a bonus DVD Tajomstvo podzemia.

Tento film vznikol v koprodukcii s RTVS.
logo_rtvs_white.png