Komentáre

Mongolsko - V tieni Džingischána

klerik

všechny komentáře uživateleKvalitný dokument, ktorý prekvapí predovšetkým prístupom. Tento film je bez pátosu. A to aj napriek tomu, že je o národe, o hrdosti, o civilizácii. Normálne mám pocit, že Barabáš dospel. Upustil od veľkolepých finálnych zamyslení, úvah a kritík, a rozhodl sa to isté povedať prostredníctvom obrazu a príbehu. Zapracovanie osudu Džingischána je veľmi šikovné, až som dostal chuť pozrieť si NOMÁDA alebo MONGOLA. Je to plnohodnotnejší film ako BHUTÁN - HĽADANIE ŠTASTIA a kompaktnejší ako CARSTENSZ - SIEDMA HORA. Technické prevedenie kvalitné, scenár primerane vtipný...(17.5.2011)

triatlet

Čtyřkolový Shaker je po Císařovně (Poslední kabriolet) a Karlovi (Tři kamarádi) můj další oblíbený automobilový hrdina:-) Pokud chcete vědět, kolik významů má slovo kůň v mongolštině, nechte si ujít tento cestopisný film. Krásně podaná každodennost Mongolska se prolíná s davovými scénami, které připomínají Čingischána. Rozprávkove podanie. (Expediční kamera - jihlavské kino Dukla 23.4.2011.) (24.3.2011)

Luke7

Pavol Barabáš opět nezklamal. Přináší nám dokument, který prolíná cestopisné putovaní s historií odkazu Džingischána a současností. Šamani i budhisté, zápasení, jízda na koni, pití alkoholu, auto "shaker", které spravuje místní řidič přezdívaný MacGyver, hlavně velký odkaz Džingischána ze 13.století, který je patrný dodnes nejen jako vojevůdce dobyvatele, ale i jako novátora v nastolení pořádku vydáním zákonů. Shlédnuto v rámci MFOF Opava 2010. (3.11.2010)

ScarPoul

A týmto som uzavrel Barabášovú filmovú torbu. Aspoň doteraz. Pevne verím, že sa dočkám ešte mnoho jeho filmov, ktoré ma potešia, nabudia dobrodružstvom a pokorou a ukážu mi miesta a kultúry o ktorých som ani nevedel že existujú. V tieni Džingischána je road movie o 5-tici kamarátov, ktorý putujú naprieč obrovskou a ľudoprázdnou krajinou Mongolska. Historické fakty o živote tohto vládcu sa prelínajú s dobrodružstvami, tejto pätice, ak nerátame ich Mongolského McGyvera, ktorý je ich sprievodcom. Sledujeme krajinu, zvyky kočovných ľudí aj myšlienky meditatívneho charakteru, ktoré znejú v Barabášovej hlave a ktoré sa týkajú spojenia prírody a človeka. Teda v tom, čo ho vždy ako tvorcu fascinovalo. Film má strašne krásne plynutie a podobne ako jeho ďalšie filmy aj tento je veľmi krátky na to, aby ma ako človeka naplno uspokojil. Toto ale nepovažujem za chybu. Len sa chcem po zhliadnutí týchto filmov vybrať do toľkých miest, že sa bojím, že na to nebudem mať čas. Ďalší výborný filmový zážitok, ktorý postupuje stále vyššie na stupni dokumentárnych filmov – po vizuálnej a technickej stránke, ale pritom zostáva príbehovo a myšlienkovo svojským. Takým, aké sú len filmy Paľa Barabáša. (15.1.2012)

Abiosis

*DŽINGISCHÁNOVA KRAJINA* Nádherný oddychový film, ktorý pohladí všade tam, kde to máte radi. Film o krajine, ktorá má trojnásobnú rozlohu Francúzska, no napríklad sotva polovicu obyvateľov Slovenska. Pre Európana svet nepredstaviteľný - svet kočovníkov, pastierov dobytka a ľudí úzko spätých s prírodou - svet a život, o ktorom možno tajne sníva, ale skutočne by v ňom asi nedokázal dlhodobo žiť; natoľko je odlišný. Dozviete sa, prečo sa dopravný prostriedok, ktorým sa slovenskí cestovatelia dopravujú, volá "shaker", spoznáte, akými aktivitami sa zabávajú mladí mongolskí junáci, čím vás typická mongolská rodina pri návšteve ponúkne, ako sa zarezáva najlepší baran, či ako sa kastruje nepokojný dobytok. A mnoho iného. Verdikt v 1 vete: Zábavný a poučný výlet do krajiny, do ktorej sa počas života väčšina z nás asi nedostane. 17.09.2010 (17.9.2010)

conery1

" Tam, kde sa končia cesty, začína Mongolsko." Rozprávanie o dnešnom a cestovanie po dnešnom Mongolsku sa prelína s jeho minulosťou, doplnené neuveriteľnou scenériou nedotknutej krajiny a ako bonus veľmi vkusne vybratá hudba, robí toto dielko veľmi príjemným.(6.5.2011)

ThomasCrown

Krásny dokument o veľkom národe, ktorý však vďaka západu zanikol v čase. Nádherne vyrozprávaný príbeh "dobývania" Mongolska Paľom Barabášom, s množstvom humorných momentov a zaujímavých historických faktov. Veď koho by napadlo, že k nám nevtrhli Tatári, ale Mongoli s Džingischánom a slovo "hurá" je rovnakého pôvodu.(27.11.2011)

-soch-

V tomto novom dokumentárnom filme sa prelínajú cestopisný žáner spojený s poznatkami o histórii. Najlepšiemu cestopisnému dokumentaristovi sa to opäť raz podarilo. + Výborný komentár Michala Hudáka a Mariána Geišberga.(12.5.2010)

dobso

VAU! Jeho najlepšia snímka. Konečne pridal aj kusisko histórie do svojho filmu. K tomu vtipné zážitky a nádherné zábery. Práve v tomto filme skĺbil náuku, pútavosť aj humor.(3.12.2011)

sehe

Vďaka Pavlovi Barabášovi a jeho úžasnej kamere sa môžeme pohodlne usadiť v kresle kina a precestovať tak krásnu a rozľahlú krajinu ako je Mongolsko.Vidieť, ako sa dá v 21.storočí žiť v súzvuku s prírodou a získať návod,ako sa dožiť vysokého veku.Vraj Mongoli vôbec nejedia zeleninu,ovocie a obilniny.Už teraz sa teším na ďalší cestopis. (23.9.2010)

petisek

Mongolsko - V tieni Džingischána je zo všetkých expedičných dokumentov Pavla Barabáša po vizuálnej a technickej stránke asi najdokonalejšie spracovaný. Napriek dĺžke nenudí, uchvacuje krásou záberov a príbehom. Film sa diváka nesnaží poučovať, presviedčať, ani agitovať - naopak, plní presne funkciu dokumentárneho filmu o krajine, ktorá kedysi hýbala svetovými dejinami a dnes o nej - my "vyspelí" európania skoro vôbec nič nevieme. Plný počet hviezdičiek si film rozhodne zaslúži! (29.6.2011)

capka

Krásná země s krásnými lidmi a k tomu krásný smysl pro humor ze strany tvůrců. Moc příjemný výlet, můžu jen doporučit. (17.4.2011)

Mongolsko - tam prostě není nic... A je to pravda. Najdete zde jen nádhernou krajinu. Zajímavě udělaný dokument o cestě přes tento kdysi tak obrovský stát. (22.2.2011)

Guru

Pátá hvězdička chybí jen kvůli tomu, že jsem film viděl jen jednou - při projekci v Brně. Až film uvidím podruhé - asi tu poslední hvězdičku dám. Nechápu Pavla Barabáše! Nechápu, jak dokáže jeden člověk natočit tak fantastický film. Je to démon! Klobouk dolů a palec nahoru. (5.5.2011)