Povedali o filme

Mongolsko - V tieni Džingischána

Juraj Barabáš, účastník expedície
Pre mňa bolo Mongolsko prvým zoznámením sa s ázijskou kultúrou. Keď sa tak nad tým postupom času zamyslím, cestovanie do krajín tretieho sveta robí z nás lepších ľudí. Pomôže nám pochopiť, že život nieje len o peniazoch, značkovom oblečení, či o vlastnení prestížnych automobilových značiek. Ale je o maličkostiach, o rodine, o kamarátoch a hlavne o zážitkoch.

Slavomír Sochor, moviemania.sk
Tento film bol ale niečím naozaj výnimočný. Mongolská armáda sa podujala ukázať slovenským filmovým tvorcom klasické mongolské boje a ceremónie, ktoré boli v historických dobách úplne bežnou súčasťou dňa. Keď som tieto scény vo filme vzhliadol, myslel som si, že si tieto obrázky režisér požičal z nejakej vysokonákladnej zámorskej produkcie s Omarom Sharifom a Elim Wallachom.

Tomáš Mihalčiak, csfd.cz
Nádherný oddychový film, ktorý pohladí všade tam, kde to máte radi. Film o krajine, ktorá má trojnásobnú rozlohu Francúzska, no napríklad sotva polovicu obyvateľov Slovenska. Pre Európana svet nepredstaviteľný - svet kočovníkov, pastierov dobytka a ľudí úzko spätých s prírodou - svet a život, o ktorom možno tajne sníva, ale skutočne by v ňom asi nedokázal dlhodobo žiť; natoľko je odlišný.

Jena Opoldusová, denník Pravda
Po prvý raz vo svojom dokumente pracuje Pavol Barabáš s hranými scénami. Snaží sa v nich zrekonštruovať udalosti, ktoré sa mohli odohrávať pred stáročiami. Dôležité okamihy zo života Džingischána, putovania jeho vojsk a dobývania nových území. Sú to veľkolepé a filmársky atraktívne nakrútené scény, ktoré sa prelínajú s príbehom cestovateľov 21. storočia. Dodávajú putovaniu po krajine, ktorej obyvatelia (okrem Ulanbátaru) žijú v súlade s prírodou tak ako kedysi, hĺbku a filozofický rozmer.

Ján Gregor, denník Sme
Kým väčšina iných Barabášových dokumentov stojí na exotike ťažko prístupných miest, dokument o Mongolsku je skôr potvrdením všetkých romantických stereotypov, ktoré sa s touto krajinou spájajú. Púšť, step, jurty a kone dokážu spolu vytvoriť pekný obraz, zobrazovať život v mongolských panelákoch by asi príliš nezapadlo do obrazu nepoškvrnenej krajiny.