Synopsa

Nezvestní

Príbeh štyroch slovenských horolezcov ‐ kamarátov, ktorí vyliezli najvyššiu horu sveta Mount Everest najťažšou - Boningtonovou cestou alpským štýlom. Žiaľ pri dramatickom zostupe sa všetci štyria stratili vo víchrici. 30 rokov ich pozoruhodný výkon nikto ďalší neprekonal ani nezopakoval...

Na najvyššej hore sveta Mount Evereste je najstrmšou a najťažšou juhozápadná stena. Jej prelezenie bolo svetovou prestížou. Pokúšalo sa o ňu mnoho veľkých medzinárodných expedícií. Až v roku 1975 sa podarilo osemnástim členom britskej výpravy za pomoci štyridsiatich Šerpov a kyslíkových prístrojov preliezť obávanou stenou. Jej vedúci Chris Bonington dostal za tento úspech Rad britského impéria a cestu nazval Hard Way – Tvrdá cesta.

styria-odvazni.jpg


Bonington vtedy vo svojej rovnomennej knihe, ktorá sa stala aj na Slovensku bestsellerom, napísal: "V Himalájach sa stále viac presadzuje alpský prístup k lezeniu – bez podpory výškových nosičov, bez fixných lán, bez kyslíku. V juhozápadnej stene Everestu však o podobnom prístupe nemôže byť ani reč!" Jeho úvaha sa však stala výzvou pre generáciu nastupujúcich najlepších lezcov sveta. A keďže sme vtedy patrili do svetovej špičky, začali sa o cestu zaujímať i horolezci Slovenska. Naozaj sa JZ stena Everestu alpským štýlom nedá vyliezť?
Počiatky všetkých prelomových udalostí sa javia ako šialenstvo. Ľudia plávali na lodiach do neznáma, kráčali po nekonečných snežných planinách, liezli do útrob zeme. A niektorých to ťahalo stále nahor – na najvyššie štíty našej planéty najťažšími cestami. Čo je schopný dokázať človek?