Synopsa

Polárnik

Vo svete ho uznávajú, doma o ňom vie len málokto. Peter Valušiak má za sebou zhruba dve desiatky výprav do polárnych oblastí sveta. V roku 1998 sa mu s tromi Rusmi podaril (ako prvým v histórii) výkon z kategórie snov: prejsť bez cudzej pomoci od brehov Ruska naprieč zamrznutým morom Arktídy cez Severný pól až k brehom Kanady. Dlhé roky ho vábi ďalšia výzva, o ktorú sa už niekoľkokrát pokúšal. Chce prejsť zo stanice Novo naprieč Antarktídou cez Južný pól. Film Polárnik je portrétom človeka, ktorý sa pokúša prežiť sám pri prechode najchladnejším kontinentom.

Nabaľte si na sane 200 kilový náklad potrebný na štvormesačné pôsobenie v Antarktíde. Na Južný pól vás čaká 2200 kilometrov v tej najopustenejšej krajine, akú si dokážete predstaviť. Ste sám a viete, že nasledujúce mesiace nestretnete živého tvora...

antarktida7.jpg

Polárne oblasti boli aj v minulosti svedkami neuveriteľných hrdinstiev, ale i tragických porážok. Priam neskutočné príbehy odohrávajúce sa v ľadových pustatinách hltali čitatelia všetkých generácií. Čím lákali mrazivé končiny dobrodruhov a objaviteľov? Čím ich lákajú dnes?

antarktida_vlada175.jpg

Na pozadí dobrodružného príbehu v nehostinnej Antarktíde odkryjeme dušu polárnika, jeho vnímanie ľadovej pustatiny, chladu, nepredvídateľných nástrah, ale i pocity samoty, rozhodovania či inštinktívneho reagovania vo vypätých situáciách.

 

Účinkuje: Peter Valušiak
Scénar: Miriam Petráňová, Pavol Barabáš
Hudba: Martin Barabáš
Zvuk: Martin Merc
Strih: Róbert Karovič
Kamera: Peter Valušiak, Pavol Barabáš
Produkcia: Alena Koščová
Réžia: Pavol Barabáš
Dĺžka: 57 min.
Rok výroby: 2014
Žáner: dokumentárny film

 

Realizáciu tohto filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.

logo-avf-na-web.jpg