Príbehy tatranských štítov I+II - O filme

Vysoké Tatry, symbol Slovenska - úkryt a útočisko pre všetkých, ktorí hľadajú pokoj a úľavu pre svoju dušu. Ich neopakovateľná atmosféra a vznešenosť si pýtajú celého človeka. Kto vstupuje na ich teritórium, mal by prichádzať v pokore a úcte. Je to zvláštne územie, ktoré netoleruje pretvárku, ani pýchu. Ak ich chcete pokoriť, ukážu vám len kamennú tvár. Ak by ste ich však s pokorou chceli spoznať, odhalia vám kúsok svojho pradávneho tajomstva... Na pozadí krásnej prírody vám dokument otvára bránu a vy máte možnosť zúčastniť sa výstupov na najkrajšie tatranské štíty.

scenár: Pavol Barabáš
hudba: štúdio Fontána
komentár: Ján Króner
zvuk: Martin Merc
strih: Róbert Karovič
kamera: Pavol Barabáš
réžia: Pavol Barabáš
dĺžka a formát: 2 x 30 min., HD 16:9
distribučný formát: DVD, BluRAy
žáner: documentary
rok výroby: 2011

Príbehy tatranských štítov I. - Súboj velikánov

Ľudia oddávna upínali svoj zrak k Tatrám a hádali, ktorý končiar je najvyšší. Z liptovskej strany sa celkom jednoznačne javil ako najvyšší Kriváň. Prečo sa stal symbolom Slovenska práve tento z každej strany krivý štít? Dlhé roky hľadali poklady a ťažili ľudia v jeho útrobách. Napokon pochopili, že to najcennejšie je na jeho povrchu.

Z poľskej strany Tatier nik nepochyboval o výškovom prvenstve Ľadového štítu. Impozantný končiar lákal aj berlínskeho profesora, ktorý zorganizoval prvovýstup. No na jeho vrchole nikdy nestál. Ako tento výstup prebiehal?

Byť najvyšší neznamená vždy víťazstvo. Štít Františka Jozefa, Štít legionárov, Stalinov štít. Tieto všetky mená Gerlach zažil. Uzurpovaný panovníkmi a vodcami. Každoročne je obliehaný tisíckami turistov, ktorí sa túžia dotknúť kríža na najvyššom mieste Slovenska. Kríža, ktorý nesie silný príbeh o ľudskej prehre a pokore. Kríža, ktorý stelesňuje prosbu o odpustenie za to nevykonané...

Príbehy tatranských štítov II. - Sny o slobode

Pri pozeraní na panorámu Vysokých Tatier z nížiny tento štít nezaujme. Ale jeho galéria patrí k najťažším lezeckým stenám, ktorá v kolmici meria viac ako 300 metrov. V roku 1895 na Ganek prvý krát vystúpil Klimek Bachleda. Najznámejší poľský horský vodca a záchranár vystúpil ako prvý aj na okolité štíty. Z nich pozoroval vtedy ešte nedostupnú ostrú hranu spadajúcu na jednej strane do Poľska a na strane druhej na Slovensko.

Vystupujúc po nej na vrchol človek balansuje a zatajuje dych. Žabí kôň začal písať históriu športového lezenia v Tatrách a žiaľ i jeho obetí.

Oldo Bublík, mladý chatár z chaty pod Rysmi, sníval svoj sen o slobode. Komu postavil kríž na Vysokej? Tragická udalosť ho dohnala k tomu, aby takto vyjadril svoj protest proti utláčaniu ľudskosti, náboženstva a inteligencii. Komunisti trvali na tom, aby bol kríž zlikvidovaný. Aj keď išlo o príkaz, nik si netrúfol urobiť to. A Oldo Bublík ostal pri kríži naveky.

61.jpg

 

Pretože každý štít má svoj príbeh...

Tatry nie sú len kopy skál zaznamenané na mape. Je to umelecké dielo vytvorené časom. Každý štít či veža nesie svoj príbeh. O sile a slobode, vytrvalosti, či umieraní. Nepoznané ľudské osudy sa rysujú v kolmých stenách štítov, znejú v šume vetra, prebleskujú v mrakoch objímajúce vrcholy. Treba len poskladať túto mozaiku. Nadýchnite sa vône Tatier...


Dokumentárny televízny seriál vznikol v koprodukcii s RTVS.
logo_rtvs_white.png

Realizáciu tohto filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.
avf.jpg

Miesto natáčania