Príbehy tatranských štítov I až VI. - Zaujímavosti

- V roku 1967 vypísal časopis Krásy Slovenska anketu o najkrajší vrch na Slovensku. Čitatelia dali najviac hlasov tatranskému Kriváňu.

- Málo známy je fakt, že na vrchol Kriváňa vystúpil koncom leta v roku 1911 astronóm, politik, generál a spoluzakladateľ Česko-slovenska Milan Rastislav Štefánik.

- V roku 2003 postavili členovia Matice slovenskej na vrchole Kriváňa cyrilometodejský dvojkríž. Od roku 2009 ho nájdeme vyobrazený na národných stranách centových mincí slovenskej euromeny.

- Prvý údaj o pokuse vystúpiť na Ľadový štít je z roku 1835. Podnikli ho traja berlínski študenti profesora Karola Rittera - zakladateľa porovnávacej geografie, ktorý v nich vzbudil záujem o Vysoké Tatry. Podnikli pešiu túru cez celé poľské územie, ale výstup sa im žiaľ nepodaril. 126.jpg

- Prvú obeť si Ľadový štít vyžiadal v roku 1911 v osobe barónky Mittnachtovej zo Stuttgartu. Pád z hrebeňa po strate rovnováhy zapríčinil alkoholické opojenie po oslave víťazstva nad štítom pred zostupom z neho.

- Keď roku 1838 jelšavský lesník Ľudovít Greiner na základe trigonometrických meraní vyhlásil, že držiteľom výškového rekordu je Gerlachovský štít, narazil na sústredený odpor. Ešte v roku 1851, keď sa to viedenské Slovenské noviny pokúšali výsledkami kontrolných meraní potvrdiť, v Spišských publikáciách sa ozývali rozhorčené hlasy proti zosadeniu Lomnického štítu z kráľovského trónu.

- 21. december 1949 bol Gerlach nazvaný Stalinovým štítom. Nazvali ho tak preto, aby "hlásal plamenné city vďačnosti, lásky a obdivu nášho národa k tomuto geniálnemu politikovi, mysliteľovi a organizátorovi."

- 12. september 1905 vyliezli ako prvý Šimon Häberlein a Katarína Bröskeová na Žabieho koňa.

- Prvým chatárom na Chate pod Rysmi bol v roku 1933 dvadsaťtriročný Ľudovít Krupitzer. Na svoje pôsobenie na tomto mieste spomína takto: „Ťažký život bol na chate. Nebolo tu nijakého súkromia, ani len veci kde zložiť. Ale robili sme to preto (a to nie je fráza), aby sme mohli v horách slobodne žiť. Trvale zostal len ischias a pocit, že tu zostal kus práce, na ktorú ľudia spomínajú a dosiaľ ju vidia. A potom ešte niečo hlboko v srdci, ale o tom už naozaj ťažko hovoriť."

-Po vojne v roku 1952 sa smelo na pohraničný Mengusovský štít z Poľska liezť iba na povolenie. Na úrad prišiel nešťastný bača, že sa mu na štít zatúlal baran. Horolezci tak všetkých presvedčili o nezmysle povoleniek a zaliezli si pri „záchranke".

-Snehová pokrývka sa na vrchole Lomnického štítu udrží priemerne 176 dní za rok.

-Roku 1987 spadla vo východnej stene Prostredného hrotu kamenná lavína, po ktorej zanikla veža stojaca v trase diretissimi. Navzdory tomu, že lavína zničila chodník vedúci na Téryho chatu, zo 60 ľudí, ktorí sa v tomto čase na ňom nachádzali, zranila iba jedného turistu.

- Hlavný hrebeň Tatier:

- Držiteľom rýchlostného rekordu prechodu celých Tatier v lete 1975 je Krzystof Źurek. S pomocou údolnej skupiny, ktorá mu postavila dva bivaky a niesla jedlo, stihol preliezť hrebeň za 3 dni. Jeho ruksak vážil 3kg.

- Vysoké Tatry prešiel najrýchlejšie v lete 1997 Vlado Plulík za 27 hodín.

- V lete 1954 liezla trojica Slovákov hrebeň Vysokých Tatier v úplne nových vibramkách. Počas prechodu ich zodrali až na základnú gumu. Ich zdarského perlonový vak premokol.

- Deväť nemeckých horolezcov v zime roku 1975 založili na Kriváni na znak víťazstva ich prechodu Vysokých Tatier umelý oheň.

- Posledných päť kozorožcov z Hohenloheho zvernice stretli Slováci počas prechodu Belianskych Tatier v roku 1952.

72.jpg 

Užitočné okazky na stránky o Tatrách:

tatry.net
tatry.nfo.sk
vysoke-tatry.info
tanap.sk
tatry.cz
portaltatra.sk
Vysoké Tatry FB
Vysoké Tatry na Facebooku
Wikipedia