Synopsa

Pygmejovia - Deti džungle

inf Tento film je súčasťou kolekcie THE BEST OF 22 DVD KOLEKCIA

Fotograf Ivan Bulík prešiel Afriku skrz na skrz. Jeho sen je však stále v nedohľadne: túži nájsť a zachytiť život a zvyky najmenších ľudí planéty - civilizáciou nepoškvrnených Pygmejov. Začína hľadať v Stredoafrickej republike, kde ho miestni domorodci prevedú cez hranice vojnou zmietaného Konga. Pri dobrodružnom prechode močiarov sa vyhýba miestnym rebelom, pozoruje pralesné slony i nížinné gorily. Nakoniec sa mu sen plní. Hlboko v džungli sa spriatelí s kočujúcimi Pygmejmi, ktorí ho zaučia do tradičného spôsobu života lovcov a zberačov. Ich radosť z hudby, tanca a života sa zdá nekonečná. Sú to skutočné nahé deti džungle ohrozované nielen jedným z najväčších vojnových konfliktov od čias II. svetovej vojny, ale aj našou civilizáciou, ktorá necitlivo valcuje všetko tradičné...

Námet: Ivan Bulík
Scenár: Katarína Moláková, Pavol Barabáš
Réžia: Pavol Barabáš
Strih: Róbert Karovič
Dramaturgia: Alois Ditrich
Hudba: Maok
Minutáž: 52 min.
Rok výroby: 2011

 

Režisér o filme: „Mali sme obrovské šťastie. Po náročnom pochode a dobrodružnom hľadaní v srdci čiernej Afriky sa nám podarilo, hlboko v konžskom pralese, nájsť ukryté etnikum, ktoré ešte žije prírodným spôsobom života. Kmeň, ktorý sa ešte živí lovom a zberom, tak ako pred tisícročiami, pralesní ľudia, o ktorých si svet myslí, že už nejestvujú... Práve cesta do dôb minulých, do dôb, keď aj tie najjednoduchšie veci prinášali ľuďom šťastie, nás priviedla k začiatkom ľudskej existencie. Nie je to len film o dávnom vzťahu človeka k našej Zemi, ale i o drsnom poznaní, že mnohými "zázrakmi", ktoré si v obchodných centrách nakupujeme, spôsobujeme v treťom svete veľké ľudské utrpenie..."

uvod.jpg

O Pygmejoch: Slovo Pygmejovia pochádza z gréckeho Pygmaioi a znamená výšku človeka po lakeť. Vláda Stredoafrickej republiky ich považuje skôr za divoké zvieratá. Sú to kočovní lovci a zberači. Život týchto animistov je spätý s celou radou tradícií a zvykov. Vyberte sa s nami na dobrodružnú cestu do srdca čiernej Afriky. Zažite ich neopakovateľnú radosť z každého jedného dňa i strach z nášho sveta.

Realizáciu tohto filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.

logo-avf-na-web.jpg

Propagačný materiál k filmu v angličtine (tu).

Miesto natáčania