Synopsa

Sloboda pod nákladom

S krošňou na chrbte sa brodia v snehu, odolávajú búrke i víchrici. Zásobujú vysokohorské chaty za každého počasia. Odhaľme poznanie najstaršej generácie tatranských nosičov. Možno sa dozvieme niečo viac aj o vlastnom náklade a možno pochopíme, prečo v Tatrách ostali nosiči poslednými mohykánmi na európskom kontinente.

"Najväčšiu úlohu pri nosení zohráva sloboda. Robím to kvôli horám. Nielen kvôli ich kráse, ale hlavne kvôli tomu, že sa v nich cítim slobodný. Môžem tu žiť naplno a robiť to, čo chcem. Sloboda sa nedá nahradiť ničím. Ničím!" - Viktor Beránek, nosič a chatár z Chaty pod Rysmi

Režisér o nosičskom remesle

Chatár Viktor Beránek Kresba režiséra Pod Kupolou S ťažkou vynáškou pod Ťažkým štítom Laco Kulanga

Scenár: Pavol Barabáš
Účinkujú: Viktor Beránek, Ladislav Chudík, Peter Petras, Ladislav Kulanga
Hudba: Michal Novinski, Martin Barabáš, Ladislav Chudík - violončelo
Zvuk: Martin Merc
Dramaturgia: Tomáš Susko
Kamera: Pavol Barabáš
Réžia: Pavol Barabáš
Dĺžka: 61 min.
Distribučný formát: DCP, BLU RAY, DVD
Žáner: dokumentárny film
Rok výroby: 2016

Z chát treba aj znášať Niekedy je to naozaj boj

Vlado Hyžnai na TérynkuForgáč Jaro pred Zbojníčkou


Na 12. ročníku festivalu Spotkania s Filmem Górskim porota zdôvodnila udelenie Grand Prix: Tento vznešený film je o slobode, vášni a sile charakteru. Prostredníctvom výnimočných postáv filmu nám režisér ponúka intímny pohľad do ich sveta. Pokojný štýl dokumentu Sloboda pod nákladom pôsobí blahodárne v kontraste s našim hlučným, agresívnym svetom. Režisér využíva hudbu ako silný, prirodzený a efektívny prostriedok, ktorý umocňuje hlboký dojem. Veľkoleposť tohto citlivého filmu je badateľný vo výroku jedného z mužov: "Tatry sú jedným z najkrajších pohorí sveta." A práve z týchto hôr čerpajú nosiči energiu na svoju neuveriteľne ťažkú prácu, ktorú robia s radosťou a pokojom.

p1030739.jpg


Realizáciu a distribúciu tohto filmu finančne podporil Audiovizuálny fond.

logo-avf-na-web.jpg

Film vznikol v koproducii s RTVS.

logo_rtvs_white.png