Ocenenia

Sloboda pod nákladom

1. cena - Medzinárodný festival outdoorových filmov, 6.10.-9.12.2017, ČR a SR

Čestné uznanie - Medzinárodný festival hirských filmov Tegernsee, 18.-22.10.2017, Nemecko

FIPRESCI 2017 - Cena slovenskej filmovej kritiky, Igric, Bratislava
Za slovenský celovečerný dokumentárny film v kinách

Čestné uznanie - Tourfilm, 6.-7.10. 2017, Karlove Vary

Grand Prize - Ulju Mountain Film Festival, 21.-25.9.2017, Ulju, Južná Kórea
"Tento film ukazuje lásku, slobodu, nezávislosť, citlivosť a ohľaduplnosť. Dáva divákom pocit harmónie a pokoja, ktoré sú tak neskutočne žiadané v dnešnom chaotickom svete. Protagonisti tohto jedinečného filmu na nás zapôsobili nielen svojou fyzickou silou, ale aj odvahou v rozhodovaní. Zobrazením mimoriadne tvrdej práce nosičov v slovenských Vysokých Tatrách nás režisér vtiahol do sveta citlivých ľudí. Hudba, kamera a strih nerozprávajú len príbeh, ale celý film vyzdvihujú na úroveň, ktorú je nemožné popísať."

Grand Prix - Medzinárodný festival horských filmov, 21.-24.9.2017, Ladek Zdroj, Poľsko
„Celé generácie slovenských aj poľských horolezcov si pamätajú tatranských nosičov. Režisér ukázal ich príbeh citlivým, vizuálne umeleckým vyjadrením, v kombinácií s dokonalou, precíznou a jemnou hudbou. To nenecháva nikoho ľahostajným voči týmto ľuďom – ikonám tatranských chodníkov."- odôvodnenie poroty o udelení Grand prix na záverečnom ceremoniále.

GRAND PRIX -World Mountain Film Prize 2017- Festival dei Festival della Cinematografia di Montagna Lugano - Switzerland

Best Full-lenght film prize - FESTIVAL INTERNACIONAL DE CINE DE MONTAÑA USHUAIA - 14.-27.8.2017, Argentina

Diable d'Or -Culture du Monde, FIFAD, 5.-12.8.2017, Les Diablerets, Švajčiarsko

Grand Prix - T-film, Ostrava, 10.-11.5.2017

Grand Prix - Hory a mesto, Bratislava, 22.-26.3.2017
„Výnimočný dokument zachytávajúci fenomén horského nosičstva, prerozprávaný jeho žijúcimi legendami. Porotu presvedčila vysoká úroveň filmového spracovania ustupujúcej tradície nosičstva, ktoré už nie je len profesiou, ale aj životnou filozofiou."

Čestné uznanie - Festival horských filmov, Domžale, Slovinsko, 20.-26.2.2017

Best Mountain Culture Film - VIMFF, Vancouver International Film Festival, Canada, 10.-19.2.2017
„Vynikajúci obrazovo aj tempom - tento film nám otvára oči a ukazuje tradíciu, ktorá sa napriek moderným metódam zachovala. Film nás sprevádza krok po kroku, zažívame poznanie, počúvame zvuky aj ticho a oceňujeme nesmiernu krásu cesty."

Grand Prix - MendiFilmFest, Bilbao, Španielsko, 9.-18.12.2016
„Je to úžasný film kvôli svojej kráse a nádeji, ide z neho skromnosť. Je to film o viere a oddanosti horám. Ponúka pokoj a harmóniu - tak prepotrebnú v dnešnom svete."

Cena poroty - Banskofilmfest, Bansko, Bulharsko, 23.-27.11.2016
„Sloboda pod nákladom je výnimočným portrétom nosičov vo Vysokých Tatier a ich nezvyčajného remesla. Dokument prináša dôležité posolstvo o poznaní v horách od veľmi skromných ľudí."

Grand Prize "VILA DE TORELLO", Golden Edelweiss - BBVA Medzinárodný festival horských filmov, Torello, Španielsko, 11.-20.11.2016

Best Photography, Silver Edelweiss - BBVA Medzinárodný festival horských filmov, Torello, Španielsko, 11.-20.11.2016

Best Film on Mountain Culture - Medzinárodný festival horských filmov Banff, Kanada, 29.10.-6.11.2016

"Kultúry na celom svete sú ohrozené, ak nie sú chránené a dodržiavané ľudské práva, keď je obmedzená sloboda. Tento estetický a skromný dokument nám umožňuje vnímať ducha ľudí, ktorí našli svoju slobodu pri nosení ťažkých bremien. Vykonávajú náročné remeslo, ktoré v iných horách už zaniklo. Cez pôsobivé obrazy zdôraznené citlivou hudbou a zvukmi prírody nám tento intímny portrét nosičov pracujúcich v slovenských Tatrách ukazuje, ako si človek vynášajúci náklad môže očistiť svoju dušu. Dá sa to chápať aj ako metafora obety, čo je dnes dosť nemoderný koncept. Ale práve obetavosť a schopnosť dávať iným môže pomôcť zachrániť miznúce kultúry."

Čestné uznanie - Festival horských filmov Echo, Macedónsko, 17.-20.10.2016

V tohoročnej silnej konkurencii oceňuje porota Slobodu pod nákladom v réžií Pavla Barabáša. Príbeh o nosičoch, ktorí vynášajú zásoby pre horské chaty vo Vysokých Tatrách je príbehom o vášni vyrozprávaným s vášňou. Nevšedný spôsob ako prežívať slobodu. Slobodu liezť v horách, slobodu niesť 100 kilový náklad. Ako jeden z nosičov hovorí – „Ako učiteľ som oddychoval fyzicky, v horách zas relaxuje moja myseľ." Je to mimoriadne dôležitý a podmanivý film.

Cena za dokument - Medzinárodný festival horských filmov, Poprad, 12.-16.10.2016

Za najlepšie dokumentárne spracovanie príbehu tatranských nosičov.

Cena divákov - Cinematik, Piešťany, 13.-18.9.2016

Grand Prix - Spotkania z Filmem Gorskim, Zakopane, Poľsko, 31.8.-4.9.2016

"Tento vznešený film je o slobode, vášni a sile charakteru. Prostredníctvom výnimočných postáv filmu nám režisér ponúka intímny pohľad do ich sveta. Pokojný štýl dokumentu Sloboda pod nákladom pôsobí blahodárne v kontraste s našim hlučným, agresívnym svetom. Režisér využíva hudbu ako silný, prirodzený a efektívny prostriedok, ktorý umocňuje hlboký dojem. Veľkoleposť tohto citlivého filmu je badateľný vo výroku jedného z mužov: "Tatry sú jedným z najkrajších pohorí sveta." A práve z týchto hôr čerpajú nosiči energiu na svoju neuveriteľne ťažkú prácu, ktorú robia s radosťou a pokojom. Na 12. ročníku festivalu Spotkania s Filmem Górskim bola udelená Grand Prix filmu Sloboda pod nákladom."

Najlepší dokument - Medzinárodný horolezecký filmový festival, Teplice nad Metují, 25.-28.8.2016

Najlepší klubový film Asociácie slovenských filmových klubov za rok 2016, Febiofest, Bratislava 2017