Sloboda pod nákladom - Zaujímavosti

Kultúrne dedičstvo
Vysokohorské nosičstvo bolo zapísané do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska za rok 2018. Slávnostné vyhlasovanie a odovzdanie certifikátu sa konalo dňa 24. januára 2019 v priestoroch SĽUKu v bratislavských Rusovciach: Vysokohorské nosičstvo v zozname kultúrneho dedičstva SR

Profesionálni nosiči
sú na európskom kontinente už iba v Tatrách. V Himalájach je stanovený limit pre nosičov 25kg. V Tatrách žiadne váhové obmedzenia nie sú.

Majiteľmi
štyroch vysokohorských chát vo Vysokých Tatrách sú Klub slovenských turistov a Slovenský horolezecký spolok JAMES. V roku 2013 bol ročný prenájom Chaty pod Rysmi sedemtisíc eur za sezónu. Na Téryho chate 27-tisíc eur, na Zbojníčke trinásť. Dnes už sú ceny vyššie.

Koľko zarobí nosič?
Je to lukratívne zamestnanie? Viktor Beránek z Chaty pod Rysmi sumarizuje: „Nosič urobí za deň jednu vynášku, ale musí aj regenerovať. Za mesiac tak vyjde zhruba dvadsaťkrát, za čo pri náklade šesťdesiat kíl nezarobí ani päťsto eur. Lepšie sú platené práce na chate. Kto k nám príde kvôli peniazom, je veľmi rýchlo odsúdený na zánik."

Nosičky
Pod krosnou boli aj ženy. Napríklad pani Hudáčková z Lendaku nosila s manželom Ondrejom do 60-tych rokov 20. storočia. Matka štyroch detí začala nosiť ako štyridsaťročná, priemerne nosila 30 kíl, ale niektoré pramene uvádzajú, že vyniesla aj 60kg.

pi.jpg

Na chaty sa už vynieslo všeličo: vaňa, hojdacie kreslo, klavír, turbína, čistička, lyžiarsky vlek, kajak, bicykel, ale i dievčatá. Nosič z Chaty pod Rysmi Jaro Švorc dopĺňa: "Raz sme na chatu vyniesli autobusovú zastávku. Turisti sa normálne postavili a čakali, takí boli zblbnutí. Aj sme napísali a vyvesili odchody autobusov z chaty."

Horolezec Ivan Urbanovič na chatu vyniesol harmónium, ktoré vidno aj vo výnimočnom slovenskom filme z roku 1970 Medená veža. Nakrútili ho podľa reálnych príbehov, ktoré v Bratislave scenáristom vyrozprávala niekdajšia brigádnička z chaty.

petras-kulanga-beranek.jpg

Hlavnými postavami filmu sú Viktor Beránek (1951), Laco Kulanga (1949), Peter Petras (1946) a Laco Chudík (1940) – generácia, ktorá prišla s krásnymi ideálmi do Tatier v šesťdesiatych rokoch v stredoškolskom veku, ale i mnoho mladších nosičov. Film sa nakrúcal dva roky.

Peter Petras sa narodil 16. augusta 1946 a Rainerovu chatu v Starolesnianskej Poľane prevzal pod svoje krídla v roku 1997. Zrekonštruoval ju a každoročne na Troch kráľov stavia ľadový betlehem, ktorý dopĺňa atmosféru tejto najmenšej tatranskej chaty.Petra Petrasa ovplyvnil starší brat Jozef, ktorý vyniesol v roku 1959 na Zbojnícku chatu 137 kg vážiacu pec. Jozef Petras na to spomína: "Najviac som vyniesol okolo 130 kíl, boli to kachle. Nedali sa rozobrať. Chatár mi za to sľúbil peniaze na oblek. Časové rekordy som nerobil, lebo som nemal hodinky. Vtedy sa nesúťažilo. Robilo sa, čo sa muselo. Boli treba kachle, tak som ich vyniesol. A či to bolo za dve alebo päť hodín"

kresba-rezisera.jpg

Najstarším aktívnym nosičom vo Vysokých Tatrách je 76-ročný Ladislav Chudík. Ešte aj dnes sa zúčastňuje nosičských pretekov. Kedysi profesionálny hráč na violončelo si v dôchodkovom veku zamiloval krošnu i námahu. Jeho hudbu môžeme počúvať aj vo filme Sloboda pod nákladom.

Laco Kulanga, ktorý sa narodil v roku 1949 už môže bilancovať: 207,5 kíl niesol na Zamkovského chatu, 151 kíl na Téryho chatu, 141 kíl na Zbojnícku chatu. Zo Skalnatej chaty na Štart zniesol 211 kíl. Je to vôbec možné?

laco-kulanga.jpg

Mladého Viktora Beránka zo školy ho vyhodili, pretože sa odmietol učiť ruštinu a na zošit si ako názov predmetu napísal „Okupantčina". Našiel si prácu kuriča, ale z tej ho vyhodili, keď rok po ruskej invázii červenou farbou pokreslil Tatry sloganom „Rusi-Rusi, to slovo sa mi hnusí". Za nepracovanie mu hrozil trest za príživníctvo. Do zamestnania ho prijal až chatár Zbojníckej chaty František Kelle st.

Beránkovou zásadou je vynášať na chatu všetko na chrbte: „Vrtuľníkom by to vyšlo tiež približne tridsať centov za kilogram, čo sa platí nosičom, tí sa však potrebujú uživiť. Okrem toho stratili by sme kontakt s prírodou, a to už by sme boli čistí biznismeni. To nechcem."

beranek-viktor.jpg

Každoročne na začiatku sezóny sa konajú preteky na Zamkovského chatu nazvané "Nosičská stovka", kde sa zúčastní okolo 30 najlepších nosičov a na záver sezóny s nákladom 60kg Sherpa Rallye na niektorú z vyššie položených chát.