Svetozár Stračina - K2 Studio
slovensky english

Viac o DVD

Svetozár Stračina

PREČO SME VYDALI TOTO DVD

Mnoho mladých ľudí hľadajúcich svoju životnú cestu čelí potrebe definovať svoje korene. Keď človek vie odkiaľ prišiel, jednoduchšie sa mu určuje smer a cieľ ďalšej cesty. A v súčasnej dobe plnej kultúrnych a civilizačných stretov je otázka vlastnej identity ešte nástojčivejšia. Práve hudba patrí k najdôležitejším prvkom kultúry bez ohľadu na stupeň jej vyspelosti. V obyčajnej ľudovej piesni je totiž zakódovaná celá história spoločenstva.
Pozrieť sa na našu národnú kultúru cez človeka, ktorý zasvätil ľudovej hudbe a folklóru život, zadefinovať ju vo vzťahu k nášmu tradičnému dedičstvu a koreňom. To je zmysel DVD Svetozár Stračina. Tento hudobný skladateľ sa celý život snažil zachytiť, uchovať a zveľadiť naše kultúrne dedičstvo. Robil tak svojsky, nezaraditeľne a búral hranice. K ľudovej hube pristupoval vždy citlivo, s ohľadom na prostredie, kde vznikla, jej autora, posolstvo. Pristupoval k nej s úctou, ale nie s prehnanou pietou. Vo svojej hudbe zachytil atmosféru ľudovosti a ľudskej čistoty. Zanechal nám výnimočné posolstvo, povýšil ľudovú pieseň, dal jej svoju umeleckú pečať a nenapodobniteľnú esenciu.

dvd_stracina_sk.jpg

OBSAH DVD

DVD Svetozár Stračina je plné zaujímavých bonusov, bohaté na neuverejnené skladateľove myšlienky, úvahy, ale i pútavý pohľad na súčasný folklór i skladby, ktoré sú pre neho ikonické.
DVD obsahuje koncerty, ktoré sme zaznamenali pri nakrúcaní filmu so Symfonickým orchestrom slovenského rozhlasu i Speváckym zborom Lúčnice pod vedením dirigenta Adriána Kokoša: Pacho, hybský zbojník. Druhým zachyteným koncertným záznamom bude Betlehemský večný salaš.Koláž fotografií výstupov Goralov v oblastí Roháčov zaznamenané v priebehu niekoľkých rokov na hudbu Svetozára Stračinus pod názvom Goralské nôty.Počas tvorby filmu sme nakrútili množstvo scén, ktoré sa do filmu nedostali. Jednou z nich je výstup krojovaných goralských hudobníkov na Gerlachovský štít pod názvom Gorali na Gerlachu, taktiež na hudbu Svetozára Stračinu.

Najdôležitejšími a najvzácnejšími sú autorove zamyslenia a úvahy nad rôznymi témami, ktoré sme našli v archívoch Slovenského rozhlasu. Sú to dôležité vyznania, nami doplnené o hodnotný fotografický materiál, ktorý sme rozdelili do štyroch tém: O ľudovej piesni, Hudobné dedičstvo, O tradičnej kultúre, Skladateľ a ľudová hudba.
DVD má aj anglické titulky a je opatrené 5.1 priestorovým zvukom.

dvd_sloboda-pod-nakladom_sk-2.jpg dvd_zit-pre-vasen_sk-1.jpg pyg.jpg dvd_troudefer_sk.jpg mong.jpg bhu.jpg car.jpg nezant.jpg tep.jpg

CalmCube2 CMS · Webdesign Michal Skrabalek
RSSFacebookYouTubeVytlačiť stránkuMapa stránok · © 2003 - 2019 K2 Studio · Počet návštev: 4661024