Tajomné Mamberamo - Press zóna

Návšteva neskončila na tanieriI, iba ju postrašili

Dvojicu cestovateľov lákala rieka Mamberamo. Územie v srdci indonézskej časti Novej Guiney v oblasti Irian Jaya, kam je vstup prísne zakázaný. Napriek tomu sa fotograf Laco Gulík a horolezec Jindra Martiš vybrali na dobrodružnú výpravu do vnútrozemia, kam sa pred nimi nedostala žiadna expedícia. Je to totiž jednom z posledných miest na zemi, kde sa môže civilizovaný človek dotknúť primitívneho sveta. A sen mnohých cestovateľov a dobrodruhov.

Neodradil ich ani prvý neúspešný pokus, po ktorom im hrozilo väzenie alebo vyhostenie z krajiny. S pomocou domorodého sprievodcu, inak potomka rodiny kanibalov, sa dostali do dedinky Wamen. Odtiaľ sa vydali na tisíc kilometrovú výpravu naprieč džungľou k rieke Mamberamo, kde podľa legiend žijú domorodci, ktorí nepohrdnú ani ľudským mäsom. Laco Gulík počas dvojmesačnej cesty bojoval s maláriou, Jindra Martiš zas s vyčerpanosťou, obaja s hladom aj nástrahami nebezpečného terénu. A objavili skutočné klenoty. Príbeh ich dobrodružnej expedície vyrozprával Pavol Barabáš v dokumentárnom filme Tajomné Mamberamo.

,,S Jindrom Martišom sme boli kamaráti. Spolu sme boli na expedícii na Kančendžongu. Veľa sme hovorili o filmovaní a všeličom inom. Vedel som, že Laco Gulik pripravuje dobrodružnú cestu cez Novú Guineu a Jindro po takej výprave oddávna túžil. Tak som ich zoznámil. Laco mal kameru a nakrútil tam perfektné veci. Ich príbeh sa mi úžasne zapáčil. Zhodou okolností po návrate z tejto expedície zahynul Jindro Martiš v Himalájach pod lavínou. Cítil som vnútornú potrebu urobiť na pamiatku tohto úžasného človeka a priateľa film ako spomienku. Takto vďaka tomuto dokumentu zostane Jindro navždy v pamäti ľudí," povedal filmár a cestovateľ Pavol Barabáš.

Pri tvorbe dokumentu využil cenný videomateriál, ktorý priniesol z výpravy Laco Gulík. O niečo neskôr vzal so sebou na Novú Guineu aj Barabáša s jeho kamerou, aby tam strávili dva týždne v horskej oblasti Wamena a natočili dokrútky. ,,Mal som dobrého sprievodcu, ktorý ma oboznámil s krajinou aj jej tradíciami,," spomína Barabáš, ktorý si odtiaľ priviezol aj vzrušujúce zážitky. ,,Prišli sme do horskej osady. Kameru som ma pri oku, prichádzam k náčelníkovi. Vstúpil som do jeho súkromia, kde mal ženy, deti a všetok ,,majetok". Zamračil sa a namieril na mňa šíp. Zrazu pustil tetivu, zasvišťalo to a ja som sa len pozeral, kde ma šíp prepichol. Nato sa on rozosmial a s ním celá osada. Chcel ma vystrašiť. Domorodci sú ako malé deti, hrajú sa, strašia, aj sa boja," zaspomínal Pavol Barabáš.

Dokument Tajomné Mamberamo rozpráva príbeh dobrodružnej výpravy. Vyvracia mýty o kanibaloch, približuje zvyky, legendy, kultúru aj spôsob života domorodcov, ktorí dovtedy nevideli bieleho človeka. A prináša aj obrazy nádhernej panenskej prírody, jej fauny aj flóry. Film získal šesť Grand Prix a desiatky ďalších cien a diváckych ocenení na zahraničných aj domácich festivaloch. Režisér Pavol Barabáš ho uvádza sloganom: ,,Viera, že to dokážu, je silnejšia ako džungľa, malária - i oni sami."

- Jena Opoldusová, Pravda