Tepuy - cesta do hlbín Zeme - Press zóna

Presskit

Vo Venezuele, v povodí rieky Orinoco, sa vypínajú nad džungľou ohromné stolové hory Guyanskej vysočiny. Je to bájny Stratený svet z románu Arthura Conana Doylea, kde žijú jedinečné organizmy, aké sa inde na Zemi nevyskytujú. V roku 2005 sa o jedno z brál obrovskej stolovej hory Chimantá vratko opiera malá helikoptéra. Šikovne z nej vyskakujú Venezuelčania pod vedením svetovo uznávaného prírodovedca a objaviteľa Charlesa Brewera Caríasa a spolu s nimi aj známi slovenskí a českí jaskyniari: Branislav Šmída, Erik Kapucian, Marcel Griflík, Marián Majerčák, Zdenko Hochmuth, Ján Pavlík, Marek Audy a Richard Bouda. Dokopy ich zviedla dobrodružná duša výskumníkov a túžba prenikať do nepoznaných hĺbok. Vnikajú do bludiska ozrutného masívu, aby našli pokračovanie labyrintu jaskyne Cueva Charles Brewer, jedného z najstarších jaskynných systémov na našej planéte a zároveň najmohutnejšej jaskyne sveta v kremencových horninách. Prieskum tajomných útrob i divokého povrchu Chimanta je nádherným dobrodružstvom poznania v bizarnom prírodnom trezore, kde sa život vyvíja najmenej dve miliardy rokov...

Dokumentárny film Pavla Barabáša približuje mystériá tohto nádherného, exotického, izolovaného sveta citlivo, nevtieravo, s pokorou. Divák sa stáva jedným z účastníkov expedície. So zatajeným dychom objavuje zázraky strateného sveta, prekonáva nástrahy a nebezpečenstvá, žasne nad dômyselnými výtvormi v trinástej komnate evolúcie, aby sa nakoniec zamyslel nad mystériom života a uvedomil si osudovú spätosť so všetkým, čo na našej planéte bolo, je i bude...
Anina Gudzová

V stredobode pozornosti mnohých súčasných dokumentaristov je človek so svojím príbehom, rozprávač aj hlavná postava dokumentu, ktorej osud, či zážitky nám tak sprostredkujú prírodu v nezvyčajne emotívnej rovine. Rovnaký spôsob rozprávania vždy v svojich dokumentoch volí hviezda slovenskej dokumentaristiky Paľo Barabáš. Tentoraz s ním vo filme Tepuy navštívime jaskyne ohromujúcich rozmerov aj ťažko predstaviteľného veku v juhoamerickej Venezuele. Jaskyniari, ale aj hlas samotného autora, nám približujú neuveriteľné informácia, zoči-voči ktorým si, tak ako vždy v Barabášovom prípade, uvedomujeme úlohu človeka na tejto Zemi, pokoru, ktorú čoraz častejšie strácame, aj posolstvo, ktoré nesieme.
Kararína Javorská


Prieskum v kvarcitových jaskyniach, aké sme objavovali na Chimantá, má svoje neopakovatelné špecifiká: jednak, sú také obrovské, že tu nepostačuje žiadne štandardné speleologické osvetlenie, a jaskyniarovi sa všade naokolo zdá len NEKONEČNÁ ČIERNA TMA, ktorá v nás evokovala neraz až depresívne pocity, či zrovnanie s nehostinným povrchom cudzích planét... V žiadnom prípade sa tu nesmiete vydať na prieskum sám, pretože v zmäti blokov, v prípade, ak by ste niekde spadli a upadli do bezvedomia, by vás už nikto nikdy nemusel nájsť.
Branislav Šmída

16. 09. 2007
kulturne.sk
Film zachytával úžasné miesta, ktoré až do expedície smrteľníci nevideli. Mne, čo skoro celý život žijem v prítulnej Európe, sa nechcelo veriť, že také niečo na tomto svete vôbec existuje.

15. 09. 2007
kino.server.sk
Tepuy je hodinový dokumentárny film o ďalšom dobrodružstve chlapíka, ktorý akoby nemal zábrany. Ak sa nemýlim (ale netvrdím to s istotou), ide o prvý Barabášov dokument, ktorý prichádza aj do kín. A po hodine famózneho kina môžem len potvrdiť, že ide o ďalšie dielo z jeho dielne, ktoré zhltnete ako malinu a v podstate s otvorenými ústami.

14. 09. 2007
kinema.sk
Barabáš zaznamenal cestu slovensko-česko-americkej skupiny jaskyniarov, ktorej cieľom bolo preskúmať jaskyne v kremencových masívoch stolných hôr vo vnútrozemí Venezuely. Nápad vznikol na podnet venezuelského dobrodruha a veterána speleológie Charlesa Brewera Cariasa, ktorému sa dostali do rúk záznamy o predošlej expedícii dvojice Braňo Šmída - Marek Audy. Pri nej urobili objav vôbec prvej horizontálnej kremencovej jaskyne na svete.

13.09.2007
aktualne.sk
Venezuela. Povodie rieky Orinoco. Nad džungľou sa týčia obrovské stolové hory Guyanskej vysočiny. Gigantický neprebádaný labyrint najstarších hornín. Bájny Stratený svet z románu Arthura Conana Doylea. K nebu sa z amazonského dažďového pralesa vypína masív Chimantá, dvakrát vyšší ako Vysoké Tatry. Miesto, kam ľudská noha nevkročila.

13. 09. 2007
Denník Pravda
Priam hmatateľná blízkosť nebezpečenstva. Tajomstvom pulzujúce neznámo. Nádherné obrazy exotickej prírody... Jena Opoldusová, Pravda.

13. 09. 2007
dnes.sk
Filmový dokument je o objavovaní najväčšej kremencovej jaskyni sveta, na ktorom sa podieľali slovenskí jaskyniari. V slovenských kinách ho budú premietať od 13. septembra.

24. 09. 2007
Z blogu Janky Májekovej
Fascinoval ma pra-pra...veký kameň, ktorý sa dal krájať nožom. A keď som už pri tých kameňoch - nikdy som zvl᚝ neobľubovala „šutrológiu", ale po tomto filme by som sa dokázala pre ňu nadchnúť. A napadlo mi, či striktné delenie prírody na živú (baktérie, rastliny, živočíchy) a neživú (horniny, nerasty) je vlastne správne... Keďže sme videli, ako sú mikroorganizmy a horniny úzko prepojené. To som si predtým nikdy neuvedomila... [viac...]

19. 09. 2007
cinemaview.sk
Tepuy je hodinový pohľad na radosť, objavy, vysilenie a boj so zákonmi prírody. Komentár k filmu je napísaný príjemnou a jednoduchou formou. Nahovoril ho Michal Hudák a ja musím tento výber len pochváliť. Jeho hrubý a akčný hlas dokonale zapadal do zdanlivého ticha obrovského jaskynného systému. [viac...]

17. 09. 2007
film.sk
Film obsahuje vzácne zábery z prvej objavenej jaskyne na venezuelskej stolovej hore Roraima i najmohutnejšej jaskyne sveta v kremencoch na Chimantá. Najväčšie problémy spôsobovalo jaskyniarom podzemie stolových hôr.