Komentáre

Trou de Fer - Železná diera

ripo
Niektorí frfľali, že minutáž 52 minút filmu uškodila. Mne sa to nezdalo. Boli sme priamo vtiahnutí do deja, do džungle Réunionskeho pralesa, do nekonečnej vlhkosti, do hukotu padajúcej vody, do vypätia svalov a do orgastického zážitku. Pavol Barabáš nám na začiatku predstavil svoju tvorbu a svojich partnerov, s ktorými preliezol všetky kúty sveta. Viac takýchto nenápadných, odvážnych a skvelých ľudí ako je Pavol Barabáš!!!(24.11.2011)


nunka 
Fascinujúca adrenalínová krása, kde strmosť svahov a previsov je jedinečná, rovnako ako flóra a vodný živel, ktoré sú súčasťou "Trou de Fer". Pred 5 člennou expedíciou a najmä kameramanom klobúk dole.(30.1.2012)


FlyBoy 
[IFF 2011, BA] 50 min. je strašne málo a v momente kedy má dojsť do tuhého, nastane koniec. Neviem prečo sa to utlo tak skoro, ale faktom ostáva, že "živé" zaznamenanie výpravy 5-člennej expedície po skalnatých previsoch, strmých vodopádoch a zarastených "bushoch" má žeravé emocionálne jadro. Pulzuje v telách odvážlivcov pre ktorých nevypočítateľné sopečné koryto "Trou de Fer" nie je varovnou výstrahou, ale veľkou výzvou. Poháňa ich kupredu, zvýhodňuje ich v zápolení s vegetáciou, je stavebným kameňom úspechu. Potvrdzuje, že pokiaľ niečo veľmi chceme, tak sa to za prispenia/súznenia mikro (agilita, vôľa, zápal) a makro (štastie, prostredie, interferovanie ľudským faktorom) aspektov dosiahnuť dá. Miroslav Dušek, Jaroslav Holeček, Natália Borecká, Pavol Barabáš, Martin Chroumal-gratulujem a smekám.(14.11.2011)


triatlet 
Obdivuhodná podívaná, obdivuhodný trek. Respekt.(27.11.2011)


Luke7 
Na své si přijdou hlavně lidi, co mají strach z hloubky. Pohledy dolů do kaňonu z kamery umístěné na hlavě jsou úžasné. Trochu mě zamrzelo, že jsem neviděl jak se dostali z kaňonu ven do civilizace. Vždy je horší návrat než (výstup) sestup. Shlédnuto v rámci MFOF v Opavě 8.11.2011.(9.11.2011)


ScarPoul 
Každý ďalší film je potvrdením Barabášového filmového majstrovstva. Akékoľvek prostredie - či už sa jedná o exotický dažďový prales, alebo o veľhory, dokáže zachytiť špecifickým spôsobom - využívajúc rôznorodú techniku a subjektívny pohľad, ktorý s jeho filmov, robí dramatické a dobrodružné spektákle. Trou de fer zachytáva štvoricu - s Palom - päticu dobrodruhov, ktorý chcú tento kaňon prejsť. Či už zachytenie príprav, samotného postupu, ktorý má rôznorodú náročnosť, alebo značne štylizovaných záberov - ktoré využívajú počítačovú animáciu, je podané ako snaha návratu k prírode zo všetkým čo k tomu patrí. Barabáš zachytil raj, ktorého obklopuje zo všetkých strán voda, a ktorý ukazuje jedno z najzaujímavejších a najnedotknutelnejších miest na našej planéte. Využívanie špecifík - ako zavádzajúca dramatizácia - výpovede účastníkov , ktorý rozprávajú o tomto dobrodružstve s úctou a s iskrou v očiach a monumentálne zábery podfarbené výnimočnou hudbou, tvoria jadro Barabášovej tvorby, ktorú dokáže prekonať, len on sám.(2.12.2011)


rastlinka 
Členom tejto expedície patrí môj obrovský obdiv. To, čo dokázali v kaňone je až neuveriteľné. Počas celého filmu som to sledovala so zatajeným dychom, avšak na konci som sa nemohla ubrániť dojatiu a prežívala nesmierne šťastie s nimi. Barabáš je moja srdcovka a všetky jeho filmy sú zážitkom, ale tento bol (až neskutočne) strhujúci a len tak ľahko mi z hlavy určite nevyfučí...(29.12.2011)
tojowoeZNK všechny komentáře uživatele
Už delší dobu mám sen se na Reunion někdy podívat, vožrat se s negrama a pak zdolat 2 hlavní kopce (Piton des Neiges a Piton de la Fournaise) ale do té ďoury bych teda nevlezl.)) 14 mrtvých z 10ti expedic mluví za vše. Tak klobouk dolů za to že tam nepochcípali a dovezli nádherný záběry abysme si mohli kvalitně vyhonit. Jinak přimej let z Paříže je lambáda, teď jen pobodat pár důchodců a valíme.(11.1.2012)


poet 
Sú miesta kde by som v živote nešiel a Trou de Fer patri medzi ne:) Toto prežiť a ešte aj nafilmovať tak klobuk dole. Plný počet asi nedám len preto že som v ten večer videl aj niečo lepšie ale inak skvelý zážitok....(17.3.2012)


-soch- 
Ďalšie dokumentárne dobrodružstvo, ktoré vám nedovolí spustiť oko z plátna, či obrazovky.(21.5.2011)


Mortishka všechny komentáře uživatele
Obdivuhodný dokument, ktorý vtiahol do deja a nechcel vás pustiť až kým sa to neskončilo a na konci dokumentu ste mali pocit že ste zažili niečo nečakané a dobrodružné a pritom ste to sledovali cez TV. Pán Barabáš bude vždy pre mňa jednotka!!! Obrovský obdiv a klobúk dole pred skvelými ľudmi čo sa podujali na tejto adrenalínovej expedície na konci som bola veľmi dojatá!(28.2.2012)


dobso všechny komentáře uživatele
Oproti jeho ostatnym filmom, tento bol trochu slabsi. Ale stale je to moj najoblubenejsi autor!!(20.10.2011)


sehe všechny komentáře uživatele
Môj obdiv nielen k úžasnej prírode,ale aj k obdivuhodným ľudom,ktorí neváhajú riskovať vlastný život,aby našli,pokorili,spoznali a prekonali samých seba.Režisér,kameraman a aj kaňonista Palo Barabáš približuje miesta,ktoré nemáme, ako obyčajní ľudia šancu vidieť.To množstvo odrenín a bolačiek zo zostupu do Železnej diery nezávidím,no pohľad a hlavne víťazstvo nad sebou samým,to závidím.(2.12.2011)


russ1 všechny komentáře uživatele
Nedychal som pri tomto dokumente. Obdivujem tych "blaznov", co sa nato dali a presli ten kanon. :)(8.1.2012)


petisek všechny komentáře uživatele
Myslím, že úspech filmov Pavla Barabáša spočíva najmä vtom, že z materiálu natočeného v extrémnych podmienkach dokáže zostrihat film so silným príbehom a poučením pre diváka. "Trou de fer: Železná diera" ničím nezaostáva za predchádzajucími Barabášovými filmami, možno ich aj čímsi predstihuje. Pre mňa istotne autentickosťou (nápad použiť Go Pro kamery je úžasný - človek má pocit že sám visí na lane a spúšťa sa do neznámych hĺbok kaňonu), druhým silným prvkom filmu je pre mňa ukážka sily priateľstva - pocitu, keď sa človek na toho druhého môže spoľahnúť. Úžasné je ako Pavol Barabáš dokáže sprostredkovať takéto posolstvo bez akéhokoľvek moralizovania, iba ukážkou ľudí so silnou osobnosťou a ich príbehu.(31.12.2011)


guri všechny komentáře uživatele
Ani nie hodinove dobrodruzstvo, ktore ma prenieslo tisicky kilometrov daleko a umoznilo mi nazriet do jedneho z najuzasnejsich a najnedostupnejsich miest na svete. Vzdavam hold tejto patici a klaniam sa pred ich odvahou a schopnostami... (IFF BA 2011)(15.11.2011)


maniak.sused 
V kine to bol naozaj úžasný, miestami až ,,vertigo" zážitok. Je neuveriteľné, v akých situáciách ešte ľudia dokážu natáčať. Navyše film mi úplne sadol čo sa týka načasovania. Ostrov Réunion ma fascinuje už pár mesiacov, keď som objavil reunionský ultra-maratón. O canyoningu som sa dopočul pred pár týždňami a odvtedy fičím na youtube videách s týmto úžasným adrenalínovým športom. Takže Barabášove Trou de Fer alias ,,canyoning na Reunione" sa mi momentálne úplne trafilo do vkusu. A môžem s radosťou konštatovať, že ma nepotešila len téma, ale aj kvalita jej spracovania. Zábery na prírodné scenérie sú dychvyrážajúce, akcia miestami tradične nervydrásajúca (ľudia trpiaci závratmi to chvíľami, hlavne v kine, budú mať naozaj ťažké). Plnému hodnoteniu u mňa bráni len to, že pátosom a emóciami presiaknuté monológy a reflexie účastníkov na mňa pôsobia skôr rušivo. Aj keď proti účastníkom výpravy, samozrejme, nič nemám. Sú to veľkí sympaťáci. Len mám proste rád, keď je v hlavnej úlohe príroda a zase len príroda. Každopádne, Barabáš si môže urobiť ďalšiu čiarku do kolonky ,,skvelý dokument o nezabudnuteľnom dobrodružstve na úžasnom a ohurujúcom mieste".(26.11.2011)


Dexter666
Veľmi pekný a predovšetkým veľmi ľudský dokument o jednom krásnom mieste na tejto planéte.(26.11.2011)
Kopite všechny komentáře uživatele
Milovník prírody akým som aj ja, by takéto dokumenty uvítal častejšie. Možno je to ale práve dobre, že niečo takéto uvidím naozaj len zriedkakedy, pretože je to v konečnom dôsledku balzámom na dušu. Presne o tomto to je, sila priateľstva, divoká príroda a túžba po nespútanom dobrodružstve. Krásne scenérie, kolmé steny, vodopády, poriadna dávka napätia a adrenalínu, príjemný komentár - to je Trou de fer, dokument ktorý vám ukáže pravé hodnoty života.(24.2.2012