Povedali o filme

Trou de Fer - Železná diera

Až na dno a ešte ďalej
Film.sk No.11/2011
Dokumentarista Pavol Barabáš pravidelne vydáva na DVD svoje filmy z náročných expedícií na neprebádané a odľahlé miesta sveta. Tieto fascinujúce dobrodružstvá sa v posledných rokoch dostávajú už aj na veľké plátno. Jeho najnovší film Trou de Fer - Železná diera zavedie divákov do útrob vyhasnutej sopky na ostrove Réunion v Indickom oceáne. Barabáš v ňom zachytil prírodu v tej najdivokejšej forme, akú si je vôbec možné predstaviť.


„V živote sa stretneme s rôznymi prekážkami. Ideme po ceste, no po chvíli zistíme, že nie je správna a musíme sa vrátiť až na samý začiatok. Častokrát sa však ocitneme pred prekážkou s vedomím, že niet cesty späť... To je aj motto môjho nového filmu," predstavuje svoj dokument Pavol Barabáš. Trou de Fer je vyhasnutá sopka v Indickom oceáne, ktorá sa prepadla takmer kilometer do svojho vnútra, zároveň je to najdaždivejšie miesto na Zemi. Do obrovského prepadliska padá päť veľkých vodopádov, ktoré miznú v podzemí. Odborníci Trou de Fer označujú za Mount Everest medzi kaňonmi. „Vidieť tento impozantný prírodný úkaz je pre jeho nedostupnosť prakticky nemožné. Dostať sa na dno Trou de Fer a prejsť rozvodneným podzemím je veľká výzva, sen, o ktorom sme snívali pár rokov," vysvetľuje Barabáš.

Filmovo zachytiť extrémne náročný prechod kaňonom bolo pre Barabáša výzvou, pretože z podzemia Trou de Fer doteraz žiadne filmové zábery či fo- todokumentácia nevznikli. Ako zvládol skĺbiť výkon horolezca a filmára? „Nacvičovali sme na ostrove v trinástich kaňonoch všetky možnosti, ktoré by nás v Trou de Fer mohli prekvapiť a ja som si skúšal, čo budem ešte schopný nakrúcať. Najdôležitejšie bolo, aby nás počas trojdňového zostupu nezastihol dážď, preto sme vedeli, že budeme musieť postupovať veľmi rýchlo. V kaňone nebol žiadny čas na prípravu nakrúcania a tobôž nie na opakovanie scén. V ničom ťažšom som sa ešte nepohyboval, pritom s extrémne ťažkými batohmi som stále musel myslieť na príbeh filmu," opisuje náročné podmienky Barabáš. Pri nakrúcaní používal štyri HD kamery, každá z nich mala inú úlohu. Jedna bola určená na nakrúcanie rozhovorov a krajiny, druhú mal zavesenú so statívom na sedačke na nakrúcanie postupu cez kaňon a ďalšie dve vodotesné helmové kamery boli zapnuté, keď mali horolezci úplne iné starosti ako filmovanie.

Barabášove filmy zachytávajú dobrodružné expedície z rôznych kútov sveta. On sám považuje za odvážne zaradiť taký dokument, akým je aj Trou de Fer - Železná diera do kinodistribúcie, ale nepochybuje o tom: „Trou de Fer je realita, ktorej sa dá veriť, v ktorej nikto nič nehrá. Realita, ktorá nevznikla z vypočítavosti, ale z nadšenia."Film v produkcii K2 Studia má v slovenských kinách premiéru 24. novembra 2011.


killa black csfd *****

V první půlce filmu jsem si skoro až myslel, že tentokrát to Pavol Barabáš nedal. Trochu se to vleklo a ani aktéři mně tentokrát nijak nechytli. Ale druhá půlka všechno zlomila, přišel na řadu standardní Pavolův nářez. A když píšu standardní, tak tím myslím precizní dokument, který nás diváky velmi jednoduše vtáhne do filmu. Průchod koridorem na mne v jednu chvíli působil dost depresivně a skoro bych přísahal, že jsem tam cítil smrt. Pavol Barabáš natočil opět vysoce nadprůměrný dokument. Po Tatrách máme my Češi zase Slovákům koho závidět :)


Ďalšie články:

LE MONDE

DENNÍK PRAVDA

KINEMA.SK

FILM.SK

MOVIEMANIA.SK

FILMPRESS.SK

HOSPODÁRSKE NOVINY

HOSPODÁRSKE NOVINY (o distribúcii filmu do kín)

WEBNITRA.SK

FEELINGMOVIES.SK

MARTINUS BLOG

INŠTINKT.SK

BANOVINY.BLOGSPOT.SK

MYTENDON.CZ

ČSFD

PODTATRANSKÉ NOVINY