Vábenie výšok - Súvisiace články

„Nečakal som, že dokument o histórii slovenského himalájskeho horolezectva budem robiť tak dlho – skoro dva roky." napísal na sociálnej siete slovenský dokumentarista Pavol Barabáš na začiatku júna. Film Vábenie výšok bude mať malú predpremiéru a potom ho fanúšikovia hôr budú môcť vidieť na jeseň v slovenských klubových kinách.

Vítanie od prezidenta

A prečo si vybral práve Ivana Gálfyho? „V každej dobe nájdete vizionára, ktorý sa vedel pozerať dopredu, vedel nadchnúť ľudí okolo seba a zostaviť partiu, ktorá by dokázala niečo, čo sa zdalo dovtedy nemožné. Ivan Gálfy bol jedným z nich," povedal pre Festivalový denník tvorca. Ivan Gálfy stál pri zrode Horskej služby, ktorej úroveň neskôr ako náčelník pozdvihol na európsku. Stal sa priekopníkom slovenského expedičného horolezectva, jeho výprava z roku 1971 na Nanga Parbat bola prvou úspešnou výpravou na osemtisícovku z východného bloku. Po nej viedol expedície na šesť ďalších. „Vďaka nemu sme patrili medzi svetovú himalájsku elitu. „Pri návrate z prvej expedície na osemtisícovku vítal horolezcov prezident a celá republika ich vnímala ako hrdinov," spomína Barabáš.

Hlavným posolstvom je podľa neho zamyslenie, čo posúva ľudí dopredu. „Prečo sa už dnešná generácia neodváži stanoviť si ciele, aké si dávali naši horolezci pred pol storočím? Alebo ich našli inde? Cez výpovede priateľov sme zmapovali vízie muža, ktorý šiel odvážne za svojimi snami a dokázal nadchnúť najlepších československých horolezcov," hovorí o filme.

Najtragickejšie okamihy

Tento film mi dal možnosť skompletizovať históriu slovenského himalájskeho horolezectva a hlavne obdobie, kedy sme patrili v najvyšších veľhorách medzi svetovú elitu. Okrem rozhovorov zháňal Barabáš materiály aj v archívoch a overoval si fakty, aby vytvoril zaujímavú dejovú líniu, ktorá osloví diváka.

V 80. rokoch prežívalo v Himalájach hviezdne hodiny. V roku 1984 vyliezli Slováci južnú panenskú stenu Lhotse, ktorú Reinhold Messner po neúspešnom pokuse označil za projekt ďalšieho tisícročia. Dokumentárny film s podtitulom Krutý Everest je svedectvom o nenaplnených snoch preliezť najťažšiu stenu Mount Everestu. Išlo o najtragickejšie okamihy slovenského horolezectva. „Hoci sa horolezectvo môže javiť ako príliš špecifická téma, blízka len pár ľuďom, je v ňom obsiahnutého omnoho viac. Nejde totiž len o akési dobýjanie vrchov a budovanie ega. Nie je to víťazstvo nad horami, ale hlavne nad sebou. A ako povedal Edmund Hillary: Náročné ciele každého z nás posúvajú ďalej," uzatvára Pavol Barabáš.

O tom, čo ho čaká najbližšie, nerád hovorí, ale priznal, že rád by som sa vrátil k vlastným expedíciám.