DVD Vysoké Tatry - Divočina zamrznutá v čase

Skúste s nami opatrne nazrieť do kráľovstva Vysokých Tatier. Potichu sa rozhliadnuť a nechať svoje myšlienky unášať majestátom prírody. Možno sa dotknete poznania, ako všetko so všetkým na tomto svete súvisí. A možno pochopíte aj svoju zodpovednosť za zachovanie divočiny, ktorá by tu mala ostať aj pre budúce generácie akoby zamrznutá v čase...

obsah DVD:
- slovenský/anglický/nemecký/ruský jazyk 
- film Vysoké Tatry - Divočina zamrznutá v čase
- film o filme
- krátky film Bača Imro
- o tatranskej zveri
- mapa
- fotogaléria
- a veľa ďalších zaujímavostí


recenzia z www.panorama.sk

Názov filmu Vysoké Tatry Divočina zamrznutá v čase len čiastočne odráža jeho obsah, pretože dokument sa nevenuje len prírodnému dedičstvu v podobe jedinečnej tatranskej fauny a flóry, ale aj spolužitiu človeka a prírody a kolobehu ročných období v tatranských osadách. Režisér a scenárista Pavol Barabáš kombináciu prírodopisne a etnograficky ladeného filmového dokumentu vysvetľuje ako zámer. Hovorí, že tvorcovia filmu chceli, aby bol kamenný svet Tatier živý, a život mu dali zvieratá. Lenže vo filme nesmeli chýbať ani ľudia. Gorali z Lendaku, Zakopaného, lesní robotníci z Oravy, nosiči a najmä bačovia, s ktorými pri príprave filmu veľa spolupracovali.

Bača Imro je aj ústrednou postavou bonusu, ktorý je súčasťou DVD a kratučký dokument zaujme svojou autenticitou a civilným prístupom, ktorý je tak trochu v protipóle k pastorálnemu vyzneniu ústredného filmu DVD-čka. Za tvorcov filmu naliehavosť zvečnenia niektorých okamihov zo života Tatrancov vyjadril filmár Tomáš Hulík. Napríklad tradičná veľkonočná omša v Lendaku podľa neho už o pár rokov môže byť minulosťou.

Zvieratá a výtvarne pôsobivé obrázky Tatier sú však vo filme dominujúce. Tvorcovia prispôsobili tomu aj optiku. Útok medveďa na salaš, či vlčiu postriežku divák vníma z ich strany, kamera sa postarala o ilúziu "zvieracej perspektívy". Zvláštne do toho zapadá komentár, ktorý konštatuje, že ľudia a vlci majú podobnú stratégiu lovu, snažia sa oddeliť vyhliadnutú korisť od stáda a potom na ňu útočia. Vlci v súboji s človekom nakoniec nemohli vyhrať. Napriek tomu vidno v Tatrách koexistenciu ľudského a zvieracieho spoločenstva.

Stáda vysokej zvere sa v zime približujú k ľudským obydliam, cítia sa pri nich bezpečnejšie pred predátormi a nachádzajú tam aj potravu v kŕmidlách. Pre mestského, od prírody odtrhnutého človeka, môže byť očarujúce poznanie, ako si navzájom pomáhajú aj zvieratá. V Tatrách funguje zaujímavá symbióza kamzíkov a svišťov. Oba zvieracie druhy dobre poznajú varovné signály, lenže nielen svoje. Svište "rozumejú reči" kamzíkov a platí to aj naopak.

Prírodovedec Miloš Majda v bonuse o nakrúcaní dokumentu hovorí, že pôvodne mali vo filme kraľovať orly. Príroda to zariadila inak. Divák vidí zrejme menej záberov zo života tatranských kráľov, ako si to tvorcovia filmu želali, ale rozhodne je obohatený o množstvo iných, vzácnych záberov medveďov, rysa, vlkov, svišťov, kamzíkov, vydry a ďalších obyvateľov tatranskej prírody.

Práca na filme trvala päť rokov, filmári sa s kamerou skrývali po lesoch a húštinách vyše tristo dní, nakrútili 4400 minút, z ktorého napokon vznikol 52-minútový film.

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku9. 10. 2008, 20:42