Karakoram Highway - K2 Studio
slovensky english

Karakoram Highway


FILM KARAKORAM HIGHWAY
3-dielny seriál z cesty cez 4 najvyššie pohoria sveta:

1. časť - CEZ HIMALÁJ A HINDUKÚŠ
Pakistan, Nanga Parbat, Citral, Tiric Mir
V povodí Indusu sa dostávame na pravú Karakoram Highway. Mení sa krajina, menia sa i ľudia v nej. Po pravej strane sa nachádzajú zelené svahy západného Himaláju a po ľavej príkre zrázy pohoria Hindukuš. Prichádzame k oznamu o prejdených kilometroch: k pamätníku, akých je po trase viac. Z textu na ňom sa dozvedáme, že výstavba Karakoram Highway trvala približne 20 rokov a pracovalo na nej niekoľko Číňanov a Pakistáncov. Vzniklo tak dielo odborníkmi často porovnávané s náročnosťou výstavby egyptských pyramíd. Prvý turista ňou prešiel v roku 1986. Cesta sprístupnila oblasť aj expedíciám a my Vás zavedieme pod Nanga Parbat.

2dvd_karakoram-highway_sk1.jpg. časť - CEZ KARAKORAM
Pakistan, Hunza, Kundžerab sedlo
Architektúra Karimabádu, hlavného mesta karakoramského údolia Hunza, zodpovedá účelnosti a tradíciam. Pod zasneženými horskými velikánmi stojí od roku 1300 najstaršia veža pevnosti Baltit. Kamenné obydlia sú dostatočne odolné voči prudkým vetrom a hoci sa svieti petrolejkami a kúri drevom, domorodci si lepší a pohodlnejší život ani nechcú predstaviť. Zvykli si totiž, že úrodná zem, životodárna voda a číre hory patria ku koloritu. Ponad mesto sa hadia krivolaké chodníčky starej hodvábnej cesty stratené v spleti kremenných žíl. Hlbokým kaňonom údolia pokračujeme do fascinujúceho sveta horských ľudí Karakoramu.

3. časť - CEZ ČÍNSKY PAMÍR
Čína, Mustaghata, púšť Tatlamakam, Kašgar
Po prechode Kunžerábu máme pocit, akoby ktosi náhle zmenil kulisy. Exteriéry karakoramských vrchov natlačených na seba vymenila rozľahlá krajina. Široké a ploché pamírske plató roztvorilo mohutné dlane. Jeho hlavná časť sa rozprestiera v Tadžikistane a do Číny zasahuje východnou časťou nazývanou Sarikol Pamír. Názov Pamír v miestnom nárečí znamená pastviny. A práve nad týmito zelenými pláňami sa týčia najvyššie štíty pohoria Kongur a Muzstaghata. Pod nimi nás zavedie cesta k púšti Taklamakam do mesta Kashgar.


Scenár, kamera, strih, réžia: Pavol Barabáš,
Dĺžka: 20 minút,
Formát: 4:3
Zvuk: 2.0

 

 

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránkupublikované 17. 02. 2011, zobrazenie 3981x, dnes 1x
Hodnotenie0.0 (0)

Komentáre (0)

Zatiaľ tu nieje žiadny komentár.

dvd_sloboda-pod-nakladom_sk-2.jpg dvd_zit-pre-vasen_sk-1.jpg pyg.jpg dvd_troudefer_sk.jpg mong.jpg bhu.jpg car.jpg nezant.jpg tep.jpg

CalmCube2 CMS · Webdesign Michal Skrabalek
RSSFacebookYouTubeVytlačiť stránkuMapa stránok · © 2003 - 2019 K2 Studio · Počet návštev: 4623351 (3981)