Nové príbehy od Pavla Barabáša vzrušujú - K2 Studio
slovensky english

Nové príbehy od Pavla Barabáša vzrušujú

Polárnik Peter Valušiak, ktorý prešiel naprieč severným pólom, sa chystal pokoriť aj južný pól. Na cestu s ním sa vybral aj cestovateľ Rudolf Švaříček, lekár Vladimír Nosek, Zdeněk Hrubý a Barabáš, s cieľom zaznamenať, ako prešli 350 kilometrov územím, kam pred nimi ľudská noha nevkročila. Vytvoril strhujúci príbeh o ľuďoch nepoddávajúcich sa nástrahám nepredvídateľného nebezpečenstva. Dokumentuje zápas s neustávajúcim víchrom, prekážkami i bolesťou, sklamaním. So zábermi putovania osamelej skupinky zasneženou krajinou kontrastujú útržky rozhlasových správ o dianí vo svete (problémy životného prostredia, vojnové konflikty, udalosti svetovej politiky). Neznáma Antarktída je nielen strhujúcim dokumentom o jedinečnej expedícii, ale aj reflexiou reality, ktorú žijeme.

Silný príbeh z krajiny ľadu strieda rozprávanie o krajine, v ktorej je šťastie jej obyvateľov pre kráľa dôležitejšie ako hrubý domáci produkt. V dokumente Bhután - Hľadanie šťastia rozpráva Pavol Barabáš o živote obyvateľov Zeme hrmiaceho draka, ako nazývajú Bhutánčania horské kráľovstvo ukryté pod Tibetom. Za gigantickými sedemtisícovými vrcholmi, na ktoré ešte nikto nevyliezol. Domorodci ich považujú za sídlo bohov, takže kráľ výstup do výšok nad 6-tisíc metrov zakázal. Zakázal aj rybolov, to však budhisti chápu ako súčasť svojho náboženstva. Večne usmiati obyvatelia zabudnutého kráľovstva, do ktorého nepustí panovník veľa turistov, sa živia po stáročia tak ako ich predchodcovia. Sú pastiermi, roľníkmi a remeselníkmi, zabávajú sa lukostreľbou. Novinkou je televízia, ktorá narúša tradičné formy života i správania.

Mrazivé a vzrušujúce dobrodružstvo spojené s úsmevným pohľadom na zanikajúci svet starobylej kultúry prinášajú nové dokumenty Pavla Babaráša Neznáma Antarktída a Bhután - Hľadanie šťastia. Do kinodistribúcie prichádzajú spolu a ponúkajú originálne zážitky.

Hodnotenie Pravdy: štyri z piatich hviezdičiek

Jena Opoldusová, Pravda

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránkupublikované 27. 10. 2008, zobrazenie 2825x, dnes 1x
Hodnotenie0.0 (0)

Komentáre (0)

Zatiaľ tu nieje žiadny komentár.

dvd_sloboda-pod-nakladom_sk-2.jpg dvd_zit-pre-vasen_sk-1.jpg pyg.jpg dvd_troudefer_sk.jpg mong.jpg bhu.jpg car.jpg nezant.jpg tep.jpg

CalmCube2 CMS · Webdesign Michal Skrabalek
RSSFacebookYouTubeVytlačiť stránkuMapa stránok · © 2003 - 2019 K2 Studio · Počet návštev: 4622459 (2825)