Pygmejovia dnes, ako sme žili kedysi

Pygmejovia dnes, ako sme žili kedysi...

31.1.2011 / Blogy / Ľuboš Fellner, Trend

Vraj o nich písal už Homér a z gréčtiny voľný preklad znie „Veľký ako lakeť".  Ide o pôvodných obyvateľov Afriky, ktorí tu boli dávno pred černochmi.
Černosi si teraz robia z pygmejov svojich otrokov ba dokonca ich lovia na mäso ako zver. Otroci a ľudia lovení na mäso. Nehovorím o dobách pred našim letopočtom, ale hovorím o roku 2011!
Výprava k pygmejom je aj dnes návratom do doby kamennej do doby lovcov a zberačov. Je to návrat do Mezolitu kedy sa už z lovcov a zberačov začali vytvárať pastieri a poľnohospodári. Ľudia sa zaoberali lovom a zberačstvom po viac ako 2 milióny rokov, ale už 5000 rokov to väčšina z nás nerobí.  Možno párkrát za život ideme zbierať do lesa maliny, čučoriedky či hríby a poľovníci zastrelia zopár bažantov. Pre pygmejov je to však stále ich jediný život. A ja som to chcel zažiť.
Po vstupe do džungle sa cítim ako Avatar. Tak krásnu džungľu som ešte nikde nevidel. Možno iba Amazónia môže konkurovať tomuto hustému lesu povodí Konga. Pohybujem sa neohrabane ako slon v porceláne. Neskôr zisťujem, že slon sa dokáže v džungli pohybovať rýchlo ako šprintér. Ako naše telá zakryli prvé listy stromov, tak pygmejovia vyrástli. Vyrazili istým rýchlym krokom ako keby po uliciach. Čas od času za zohli ku kríčku a vysvetľovali -toto používame keď máme maláriu, toto si dávame takto do nosa keď nás bolí hlava a zub, toto je, a usmievajú sa lišiacky, a Marciel prekladá -myslia Viagra. A toto je keď ideme na lov a chceme byť neviditeľní.

Ja som bol s pygmejmi loviť 2x, potom som bol 2 razy hľadať gorily a 2 razy slony. Pygmej sa v lese nebojí ničoho. Iba jednej veci a tou je slon -ndžoku ndžoku. Malý pygmej dokáže veľkého slona zabiť. Podreže mu šľachy pod zadným kolenom, potom pod predným a nakonieec mu odreže chobot. Pralesný slon je obratnejší než ten so savany. Je to úplne iný druh. Slon africký má bližšie k mamutovi než k pralesnmému slonovi. Je to zabiják. Ale úžasne krásny.
Keď pygmej zomrie pochovajú ho v tábore a vtedy tábor prenesú inam. Duša pygmejov odlieta na muších krídlach za bohom lesov. To je zrejme dôvod prečo mušky nezabíjajú a nevadia im.
„Dajme si závod. Iba tak rovno cez džunglu" vyzvem môjho spoločníka. Vybehneme, ja spravím jeden krok, pygmej tri. Ja sa trikrát potknem a pygmej beží ako po tartane. Ja mám špeciálnu podrážku Vibram a šmýkam savlhkou džunglou a pygmejovi držia bosé nohy ako v tretrách. Ja som spotený a udýchaný a on je v pohode.

Pygmeji žijú v krajinách ktoré cestovateľské bedekre popisujú výstižne: „You go. You die „ Na našej dlhej púti džungľou Konga sme sa snažili vo všetkých 4 krajinách čosi dopátrať. Čosi zistiť, vypozorovať. Sú toto vlastnosti iba jednej rodiny, alebo to môžeme generalizovať na všetkých pygmejov? Najviac mi pomohla náhoda. V Stredoafrickej republike som sa zoznámil s Louisom.  Tento etnomuzikológ vyštudoval na prestížnej univerzite v USA raz prišiel do džungle a zostal tu. Zamiloval sa a napriek tomu, že má okolo 1,85m sa z neho stal biely pygmej. Žije tu so svojou malou - veľkou láskou už vyše 20 rokov. O pygmejoch vie všetko, vie o tom ako ich vlády vyháňajú z ich lesa a snažia sa ich bezmyseľne pretvoriť na poľnohospodárov. Vie o zakladaní národných parkov kde chodia šéfovia polície pytliačiť a kam majú pygmejovia vstup zakázaný. Tento srdce trhajúci príbeh zaujal aj Hollywood a tak sa v tomto roku môžeme tešiť na film ktorý nám čosi o pygmejoch povie. V čase ktorý sme strávili splavovaním prítokov Konga a boli to desiatky hodín som scenár, ktorý som dostal od režiséra zhltol jedným dychom. Vyzerá to na úžasný film. Pracovný názov je „Oka! Amerikee" Máme sa na čo tešiť. Pre ľudstvo by bola strata pygmejov ako keby sme rozbili a spálili knihy a obrazy po našich predkoch. Veď takto kedysi žili a lovili všetci naši predkovia.
S pygmejmi mi bolo veľmi dobre. Ten príjemný duch, ktorí z týchto malých ľudí na mňa sálal bol plný pozitivizmu a dobrého pocitu. Tie 2 milióny rokov čo moji predkovia lovili niekde u mňa ostalo. Keď som spal pri ohni v ich tábore zdalo sa mi, že toto som už niekedy zažil... Bola by škoda o túto našu živú históriu prísť. Keď tento článok vzbudil Vašu pozornosť, tak Vás pozývam pozrieť si 30 minutové rozprávanie o deťoch džungle dnes v útorok na TA3 v relácii Cestovanie o 21,30h resp. repríza bude v stredu (14.30) a štvrtok (19.15).

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku26. 4. 2012, 11:50