Recenzia na DVD Premeny Tatier v Digi revue - K2 Studio
slovensky english

Recenzia na DVD Premeny Tatier v Digi revue

Pavol Barabáš je pojmom nielen v slovenskom dokumente, jeho filmy s cestovateľskou tematikou si získali srdcia mnohých divákov, ale aj ocenenia z množstva festivalov po celom svete. Najnovším prírastkom dostupným na DVD a v poradí druhým venovaným Tatrám je film Premeny Tatier.

Rovnako ako v prípade prvého diela - Tatry mystérium, ide o silnú emotívnu výpoveď. V oboch prípadoch je hlavnou postavou filmov Tatranská príroda. Kým v mystériu servíruje Pavol Barabáš tie najočarujúcejšie podoby a obrazy tatranskej prírody, v najnovšom prírastku svojej filmotéky ponúka divákom strhujúci trinásťminútový príbeh dokumentujúci drsnosť silu prírodných živlov vyrozprávaný prostredníctvom katastrof z rokov 2004 a 2005. Dramatické momenty sú prezentované s dynamikou, ale aj zmyslom pre rovnováhu. Práve vyváženosťou svojho prístupu akoby chcel tvorca naznačiť všemocnosť a prezieravosť prírody, odzrkadľujúcu sa nielen v jej nádhere, ale aj drsnosti a neraz až krutosti. Pavol Barabáš opäť potvrdil, že hľadí na svet vôkol seba inou optikou. Emotívne silné a intenzívne zážitky a vnemy s katastrofickým nádychom s jemu vlastným citom pre obrazovú skratku kombinuje a stavia do protikladu so zábermi symbolizujúcimi nádej a kolobeh života. Podobne ako iné jeho filmy aj tento je najviac zo všetkého vyjadrením hlbokej úcty človeka k prírode, v tomto prípade tatranskej. Po pozretí tohto filmu sa zrejme každý človek zamyslí nad sebou a svojim správaním sa k prírode. Ľudia často a radi zabúdajú, že príroda je našou spoločnou matkou a náš vzťah ku nej by mal byť plný úcty...

DVD okrem filmu obsahuje aj ďalší materiál. Priamo k nemu sa tematicky viaže sekcia Niečo navyše, kde sú umiestnené krátke filmy:
- Mesto Vysoké Tatry,
- Let nad Tatrami,
- Veterná smršť,
- Požiar,
- Zmena klímy v Tatrách a
- Tvorcovia DVD.

Obsahovú časť DVD dopĺňa mapa katastrofou postihnutého územia a ďalšie dva filmové materiály. Prvým je klip Poľana s hudbou od skupiny Barflies. Druhým ďalší emotívne veľmi silný film Za hranicami tmy. Ide o dvadsaťpäťminútový dokument, ktorý je sondou do ľudskej duše vyrozprávanou na pozadí príbehu o naplnení ľudských túžob. Hlavným hrdinom je nevidiaci, ktorý aj napriek svojmu hendikepu mal túžbu zdolať najvyšší vrch tatier - Gerlachovský štít. Za hranicami tmy je ďalším z radu úspešných filmov Pavla Barabáša (v tomto prípade sa postaral nielen o réžiu, ale aj o kameru a strih). Od svojho vzniku stihol film získať už tri ocenenia festivalové ocenenia.

Miroslava Orviská, Digi revue

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránkupublikované 09. 11. 2006, zobrazenie 3370x, dnes 1x
Hodnotenie0.0 (0)

Komentáre (0)

Zatiaľ tu nieje žiadny komentár.

dvd_vabenie-vysok_sk-1.png dvd-tien-jaguara.jpg dvd_sloboda-pod-nakladom_sk-2.jpg dvd_zit-pre-vasen_sk-1.jpg dvd_troudefer_sk.jpg mong.jpg car.jpg nezant.jpg tep.jpg

CalmCube2 CMS · Webdesign Michal Skrabalek
RSSFacebookYouTubeVytlačiť stránkuMapa stránok · © 2003 - 2019 K2 Studio · Počet návštev: 4663468 (3370)