Venezuela: Slováci našli unikátny svet

Stolové hory nosia smrť

Ťažko uveriť tomu, že na našej Zemi sú ešte stále miesta, ktoré by neboli prebádané. Donedávna takými boli venezuelské stolové hory. Fantastické je, že v tíme, ktorému sa podarilo ich dávno stratený svet odhaliť, boli aj slovenskí jaskyniari a prírodovedci vrátane filmára Pavla Barabáša.

Národný park Canaima sa nachádza na juhovýchode Venezuely, na hraniciach s Brazíliou a Guyanou. V súčasnosti je to najväčší národný park na svete s rozlohou podobnou, ako má Belgicko. V roku 1994 bol zapísaný na listinu svetového dedičstva vďaka bohatej faune a flóre a jedinečnosti miestneho života.
Súčasťou parku sú aj ťažko prístupné stolové hory Guyanskej vysočiny. Pripomínajú odrezané kusy koláča strmo sa vypínajúce nad okolie. Práve vďaka ich nedostupnosti sa tu totiž nekonečne dlhé veky život vyvíjal izolovane od okolitého sveta.
Spisovateľ A. Conan Doyle sem umiestnil dobrodružný dej svojho románu Stratený svet, podľa ktorého by mali na jednej zo stolových hôr dodnes žiť dinosaury. Nebol ďaleko od pravdy. Dinosaury tu síce nie sú, ale podľa najnovších poznatkov, získaných aj slovenskými objaviteľmi, sa tu skrývajú neznáme formy života. Rastliny, živočíchy, baktérie... mnohé z nich ešte len čakajú na objavenie.

Nečakané Odhalenia
Všetky hory v parku sú z kremenca a patria k najstarším na svete. Majú asi 2 miliardy rokov. Podľa zažitých predstáv vedcov sa v takejto hornine nemôže nachádzať jaskyňa. Výskumný tím vedcov a speleológov (jaskyniarov) z Venezuely, Slovenska a Čiech však dokázal, že to tak nie je! Našli tu totiž najväčšie a najdlhšie kremencové jaskyne na svete.
Slovenskí jaskyniari boli už pri objavení prvej a najväčšej kremencovej jaskyne sveta Cueva Charles Brewer v roku 2004, pomenovanej podľa jej objaviteľa, známeho venezuelského jaskyniara. Na dvoch nasledujúcich, rovnako úspešných expedíciách sa zúčastnil aj filmár Pavol Barabáš.
V roku 2005 s jaskyniarmi pokračoval v skúmaní vnútra stolovej hory zvanej Chimantá. V jej útrobách objavili ďalšiu obrovskú jaskyňu, ktorú príznačne pomenovali Pekelná diera.
Len prednedávnom, 14. marca 2006, sa vybrali na 23- -dňovú výpravu na dve susedné hory Kukenan a Roraima. Vrátili sa naspäť s úžasným objavom. Novonájdená 15,3-kilometrová jaskyňa Kryštálové oči sa stala najdlhšou kremencovou jaskyňou sveta! Tím, ktorý viedol prírodovedec Branislav Šmída zo Speleoklubu Univerzity Komenského v Bratislave, mal šesť členov - štyroch ďalších speleológov a Pavla Barabáša, ktorý z nakrúteného materiálu pripravuje dokument Jaskyňa.

Život ako z iného sveta
Okrem rozlohy prekvapujú jaskyne aj neznámymi formami života. V nemennej klíme tu totiž mohli prežiť tvory, ktoré si ešte pamätajú aj prakontinent Pangeu. Tým, že boli hory toľký čas oddelené od zbytku sveta, sa organizmy vyvíjali inak.
V jaskyniach sa našli nové formy živočíchov - neznáme kobylky, až 12 cm dlhé škorpióny, pijavice, chrobáky, mäsožravé rastliny.
Zaujímavé sú bakteriálne zhluky, tvrdé ako kameň, no vo vnútri živé. Je tu tiež 1 000-členná kolónia slepých jaskynných vtákov.
Niektoré spóry a plesne sú pre človeka aj nebezpečné. Doplatil na to sám šéf expedície Braňo Šmída. „Niečoho som sa nadýchal. Musel som okamžite vyliezť z jaskyne. Mal som zimnicu, v noci halucinácie, akoby sa mi telo otrávilo nejakými toxínmi,“ spomína.
Ako rýchlo to však prišlo, tak rýchlo odišlo. Všetky vzorky, ktoré jaskyniari počas svojej cesty odobrali, sa podrobujú laboratórnemu výskumu a čaká ich zaevidovanie medzi už známe organizmy na zemi.

Pre domorodých obyvateľov - Pemónov - sú stolové hory posvätné. Samotný národný park nesie pomenovanie po bohovi zla Canaimovi. Hora Kukenan (2 680 m) v indiánskom jazyku znamená „ak na mňa vylezieš, zomrieš“. Duchovia, ktorí tu vraj sídlia, nemajú byť rušení, a kto sa raz na horu dostane, už sa z nej nevráti... Hovorí sa jej aj Hora samovrahov. Či už je to pravda, alebo nie, pre časté nehody musel byť výstup na Kukenan v roku 1997 zakázaný. Ešte o rok neskôr sa tu však stratil jeden mladík. Nenašli po ňom batožinu, oblečenie ani jeho telo.

Venezuela v číslach:
†  Ë? Štatút: federatívna republika
†  Ë? Hlavné mesto: Caracas
†  Ë? Počet obyvateľov: 25,5 mil.
†  Ë? Rozloha: 912 050 kmÆš† ş
†  Ë? Úradný jazyk: španielčina
†  Ë? Mena: venezuelský bolívar

Veronika Pavlíková, Nový čas - ĽUDIA

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku28. 4. 2006, 05:49