Nakrúcanie v jaskyni Mesačný tieň - K2 Studio
slovensky english

Nakrúcanie v jaskyni Mesačný tieň

Nových, viac ako šesťsto metrov objavov, hlásime opäť aj z nekončiacich labyrintov jaskyne Mesačný tieň. Hlavným úmyslom dynamickej a účelovej „trojdňovky" realizovanej v období od 18. do 20. júla, s účastníkmi: T. Kožuch, M. Kacian, G. Jakab, Š. Šuster, P. Barabáš, I. Pap a B. Šmída, bol najmä film.

Viac fotografií (42)
Jaskyňa Mesačný tieň


No aj vtedy, keď musíte režisérovi pre nekonečné „scény" poctivo držať výdatný halogén, alebo vás preháňa plazivkou hore-dolu a vy ste aj tak nekonečne trpezlivý a zhovievavý, nájdete si čas, keď si od skupinky zabehnete mimo hlavného ťahu (len preto, že ste zvedavý, prípadne len „neveriaci Tomáš" :) ... Vtedy sa objav hneď narodí! Tentoraz sme poň nemuseli ísť ďaleko! Toť, iba na skok od známej šachty P40 m, Mesačná stvora s nástupom v -290 m. Zatiaľ čo v šachte s efektným oceľovým traverzom á la Skalistý potok sa stvárajú svetelné efekty s prskavkami a horko-vzdušnými lampiónmi, Braňo Šmída od (vlastného) záverového mer. bodu ešte z posledného milénia odbehne/preplazí /pretisne sa dvoma „zálomákmi", a odhrabe jeden zával, kde sa odrazu otvorí nová rozbitá jaskyňa... Je tu viacero oválnych siení s priemerom 8 až 12 metrov a výškou do 15 metrov. Sú poprepájané krivoľakými meandrami a prepadliskami a tromi (!) nezávislými drobnými potôčikmi. Objavený je nový Hrdzavá dóm a v ňom početné „konkrécie" akéhosi prastarého Fe-sedimentu. Potom nasleduje Mini-„TatraOpen" – rozlámaná sieňovitá šikmina, s dĺžkou 30-40 metrov, a v nej silný sústredený Večný dážď (ako z vodovodného kohútika). Chodby sa napokon rozptyľujú do niekoľkých silno prievanových horizontálnych tubusov, nazvaných Roraimičky.

V jednom z nich je vari druhý najsilnejší prievan v jaskyni! Duje až to s nažhaveným plameňom karbidky priam lomcuje! Oplatilo by sa veru v zaklesnutých platniach pokopať! Alebo skúsiť ešte niektoré z obtiažnych prielezov, šikmú rúru dohora a akýsi stromovito dohora rozmrštený vysoký komín. Ďalších nových 150 metrov pridáva na opačnej strane Igor Pap a Palo Barabáš. Overujeme si tak, že aj v stredných sektoroch Mesačného tieňa sa môže vyskytnúť nejedno prekvapenie. No a napokon Števo Šuster: Vo vysokom komíne Acri priamo nad sodomou-gomorou prvého bivaku, pokračuje v polezení a ponitovaní, za čiastočne technickej a trošku morálnej podpory Igora a potom mladučkého Tibora, pridá ďalších 20 m dĺžky. Komín má teraz už vyše 80 metrov (!) priamočiarej rel. výšky... A čo Števo so silným lampášom dosvieti, hore to valí opticky prinajmenej ešte ďalších 40 metrov! No a v tesnom susedstve sa „Adri-komín" prepája na paralelnú obrovskú šachtu, ktorej dno sa stráca v (zatiaľ neprebádanej) čierňave kdesi nad plafónom puknutého dómu s prvým bivakom. Hore nad tým nik z nás samozrejme ani len netuší, čo by sa mohlo vyskytnúť. Sektor je však v mapovom pôdoryse kdesi pod osou hrebeňa Horvátovho vrchu (1902 m n.m.).

Tak napokon, že by aj tuná cesta ku kýženým -550 (najmenej), sa dajaká rysovala? Počas motívmi pestrej a veselej akcie sme navštívili aj sektor s kostnými ostatkami medveďa v Bielovodkách, ktorého sme pomenovali „Barney". Tibor v sprievode Gabiho zostúpi až do vzdialených sektorov jaskyne za druhým bivakom, k tzv. „Dvojokému sifónu" (-420 m) a napĺňa tak 10 bodov z možných 10 (akcieschopnosť, odvaha, samostatnosť, pasívny speleoalpinizmus, bivakovanie atď.), v rámci priebežne definovaného 3-zložkového kurzu, či reálne Praktickej speleoškoly :) Horkovzdušné lampióny vypustené za účelom overenia výšky komínov sme predbežne pomenovali ako „Svetlušky" :) A na záver to najhlavnejšie: Mesačný tieň už prekročil 29,5 km dĺžky. K méte tridsiatky to je teda neďaleko... Tešíme sa, dovidenia na jaskynnom týždni!


Vytlačiť stránku Vytlačiť stránkupublikované 29. 07. 2012, zobrazenie 4592x, dnes 2x
Hodnotenie5.0 (2)

Komentáre (0)

Zatiaľ tu nieje žiadny komentár.

dvd_sloboda-pod-nakladom_sk-2.jpg dvd_zit-pre-vasen_sk-1.jpg pyg.jpg dvd_troudefer_sk.jpg mong.jpg bhu.jpg car.jpg nezant.jpg tep.jpg

CalmCube2 CMS · Webdesign Michal Skrabalek
RSSFacebookYouTubeVytlačiť stránkuMapa stránok · © 2003 - 2019 K2 Studio · Počet návštev: 4660141 (4592)