Príbehy tatranských štítov II. - Sny o slobode

Pri pozeraní na panorámu Vysokých Tatier z nížiny tento štít nezaujme. Ale jeho galéria patrí k najťažším lezeckým stenám, ktorá v kolmici meria viac ako 300 metrov. V roku 1895 na Ganek prvý krát vystúpil Klimek Bachleda. Najznámejší poľský horský vodca a záchranár vystúpil ako prvý aj na okolité štíty.

Príbehy tatranských štítov II


Z nich pozoroval vtedy ešte nedostupnú ostrú hranu spadajúcu na jednej strane do Poľska a na strane druhej na Slovensko. Vystupujúc po nej na vrchol človek balansuje a zatajuje dych. Žabí kôň začal písať históriu športového lezenia v Tatrách a žiaľ i jeho obetí. Oldo Bublík, mladý chatár z chaty pod Rysmi, sníval svoj sen o slobode. Komu postavil kríž na Vysokej? Tragická udalosť ho dohnala k tomu, aby takto vyjadril svoj protest proti utláčaniu ľudskosti, náboženstva a inteligencii. Komunisti trvali na tom, aby bol kríž zlikvidovaný. Aj keď išlo o príkaz, nik si netrúfol urobiť to. A Oldo Bublík ostal pri kríži naveky.

Vysoké Tatry - symbol Slovenska - úkryt a útočisko pre všetkých, ktorí hľadajú pokoj a úľavu pre svoju dušu... Ich neopakovateľná atmosféra a vznešenosť si pýtajú celého človeka. Kto vstupuje na ich teritórium, mal by prichádzať v pokore a úcte. Je to zvláštne územie, ktoré netoleruje pretvárku, ani pýchu. Ak ich chcete pokoriť, ukážu vám len kamennú tvár. Ak by ste ich však chceli s pokorou spoznať, odhalia vám kúsok svojho pradávneho tajomstva.


Ganek 2461m

poľsky: Ganek, nemecky: Ganek, maďarsky: Ganek

Ganek bol dobytý až 11. augusta 1895 po dvoch desaťročiach bezúspešného a márneho obliehania. Juhovýchodným hrebeňom z Gankovej štrbiny vyšiel nakoniec ako prvý na vrchol zakopanský nekorunovaný kráľ horských vodcov Klimek Bachleda, ktorý ako prvý stál aj na susednom Rumanovom štíte, Bradavici i Kačacom štíte.

Prvý zdokumentovaný výstup v lete: 1895, K. Bachleda, J. Gąsienica, W. Kleczyński
Prvý zdokumentovaný výstup v zime: 1910, M. Lerski, J. Maślanka

Výstup na štít je možný s horským vodcom zo Zlomiskovej doliny.


Žabí Kôň 2291m

poľsky: Żabi Koń, nemecky: Simonturm, maďarsky: Simon-torony

Ako časť hrebeňa nie je zvlášť nápadný, ale jeho bizarne zahnutý vrchol a ostro skresaný hrebeň vzbudzuje hrôzu. „Vystupujúc na Žabieho koňa sme postupne zisťovali, že je bezpochyby jedným z najťažšie prístupných tatranských končiarov." Tak okomentovali výstup naň jedni z prvých horolezcov, ktorí vyliezli impozantným ostrým hrebeňom na štít. Žabí kôň sa stal i miestom prvej tatranskej tragédie športového lezenia v roku 1907.

Prvý zdokumentovaný výstup v lete: 1905, K. Bröske, S. Häberlein
Prvý zdokumentovaný výstup v zime: 1913, A. Grósz, T. Kregczy

Výstup na štít je možný s horským vodcom z Mengusovskej doliny.


Vysoká 2560m

poľsky: Wysoka, nemecky: Tatra Spitze, maďarsky: Visoka, Viszoka

Po vojne, počas obdobia stalinizmu, boli Tatry miestom, kde sa chodili ľudia nadýchať slobody. Moskva v tom období nariadila neľútostný boj proti inteligencii a náboženstvu. Príbeh kríža na Vysokej je príbehom Olda Bublíka, mladého chatára z útulne pod Rysmi, ktorý týmto počinom protestoval proti tomu, čo sa v zemi deje. Komunisti naliehali, aby bol kríž zlikvidovaný, ale nenašiel sa nikto, kto by to urobil.

Prvý zdokumentovaný výstup v lete: 1874, M. Déchy, J. Ruman Driečny, M. Spitzkopf
Prvý zdokumentovaný výstup v zime: 1903, H. Berceli, K. Jordán, J. Franz st., P. Spitzkopf

Výstup na štít je možný s horským vodcom zo Zlomiskovej doliny.

Viac o Príbehoch tatranských štítov.

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku