Príbehy tatranských štítov III. - Posadnutí horami

Keď stál šestnásťročný chlapec na brehu Morského oka a sledoval impozantný štít, ktorý sa nad ním týčil s viac než kilometrovým prevýšením, pocítil túžbu. Chcel byť prvý na jeho vrchole. Čo ho hnalo vyliezť na Mengusovský štít? Túžba po uznaní a ocenení, alebo túžba po zdolaní nezdolateľného a prekonaní seba samého?

Príbehy tatranských štítov III


Jeho prvovýstup zmenil v Tatrách mnohé. Až do 19. storočia ľudia verili, že najvyšší štít Tatier je Lomnický štít. Dobyť ho bolo najsmelšou vidinou kežmarských študentov. Dodnes sa však nevie, komu prvenstvo patrí. Posadnutosť byť prvý na najvyššom štíte sa v 20.storočí zmenila na posadnutosť vyliezť jeho kolmú západnú stenu. Vyzývavá stena nedala spávať dvom vynikajúcim lezcom. No iba náhoda dopomohla k víťazstvu jedného z nich. Ale obaja zaplatili v horách najvyššiu cenu...

webová stránka filmu: Príbehy tatranských štítov I až VI

Dlho ľudia váhali vkročiť do týchto hôr. Vraj je to územie drakov, ale i vzácnych pokladov, ktoré sú ukryté medzi 999 končiarmi Vysokých Tatier. Ani len netušili, čo z legiend o strážcoch pokladov, satanoch, anjeloch je pravda, čo všetko sa ukrýva v tajomných dolinách, hlbokých plesách a na vrcholoch panenských štítov. Až prišiel čas, kedy sa ľudia konečne odvážili zdvihnúť hlavy a vystúpiť do výšok. Keď sa odvážili vdýchnuť vôňu tatranskej žuly. Kedy začali spoznávať dušu hôr, túžiac dostať čosi navyše z dávnej sily prírody.


Mengusovský štít 2438m

poľsky: Mięguszowiecki Szczyt, nemecky: Mengusovsky Spitze, maďarsky: Menguszfalvi‐csúcs

Mengusovský hrebeň – tak označovali dávni mengusovskí pastieri a zberači bylín pravdepodobne všetky hrebene, ktoré tvorili hranice ich doliny. Záujem o štíty v závere Mengusovskej doliny si však vyžiadal spresnenie ich topografie. Mohutný hraničný Mengusovský hrebeň oddeľujúci Hincovu kotlinu na slovenskej strane od Doliny Rybiego potoka na strane poľskej, bol premenovaný na Východný, Prostredný a Veľký Mengusovský štít. Po prvovýstupe na Veľký Mengusovský štít ho však Poliaci ešte dlho nazývali Chałubińskeho štítom.

Prvý zdokumentovaný výstup v lete: 1877, L. Chałubiński, W. Roj, M. Sieczką
Prvý zdokumentovaný výstup v zime: 1906, E. Dubke, A. Martin, J. Breuer, J. Franz

Výstup je možný s horským vodcom z Mengusovskej doliny.


Lomnický štít 2632m

poľsky: Łomnica, nemecky: Lomnitzer Spitze, maďarsky: Lomnici-csúcs

Jeho staré názvy Otec, Starý otec, Dedo vyplývali z úcty k jeho majestátnosti a z viery v jeho nedostupnosť a k výškovému prvenstvu. Dobyť Deda bývalo najsmelšou vidinou mládencov z okolia Kežmarku, ktorí o ňom hovorili ako o nedobytnom. Kto bol prvý na jeho vrchole, ostáva dodnes záhadou. Hoci časom o svoje domnelé výškové prvenstvo prišiel, stavba lanovky na jeho vrchol v tom čase ostáva svetový unikát. A jeho západná stena láka horolezcov dodnes.

Prvý zdokumentovaný výstup v lete: 1793, R. Townson. Pravdepodobné výstupy: Fábryovci (18.st. ), D. Frölich 1615
Prvý zdokumentovaný výstup v zime: 1891, T. Wundt, J. Horvay

Výstup je možný s horským vodcom z Lomnického sedla alebo z Malej Studenej doliny.

Viac o Príbehoch tatranských štítov.

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku