Tatranskí nosiči - K2 Studio
slovensky english

Tatranskí nosiči

Horskí nosiči mali odjakživa súťaživého ducha. Málokto z nich to síce otvorene priznal, no v každom z nich drieme myšlienka byť aspoň o trochu lepší, než jeho kamarát, či kolega. Byť rýchlejší s nákladom ako v minulom roku...PREČO? Toto vzájomné prekáranie, chuť súťažiť a zmerať si sily, a hlavne stretnúť sa aspoň raz do roka s kolegami z ostatných chát, prerástli nakoniec do súťaže, ktorá dostala názov Sherpa Rallye. Vymyslel sa názov, stanovili sa pravidlá, zásady, porota a ceny.

Viac fotografií (41)
Sloboda pod nákladom

Prvou pohnútkou organizátorov bolo, aby sa aspoň raz za rok stretli nosiči a chatári z Tatier na nejakom spoločnom podujatí, kde by si mohli chlapsky zmerať sily, porozprávať sa, zabaviť sa. Táto myšlienka, niet divu, vyšla priamo z Chaty pod Rysmi a je zaujímavé sledovať, do akej podoby sa až dostala.

vt008.jpg

Preteky nosičov s váhou 60kg: SHERPA RALLYE

1. ročník:
V roku 1985 sa teda uskutočnil prvý ročník tejto nezvyčajnej súťaže, sen sa stal skutočnosťou. Z recesie sa súťaž o rok zopakovala a stala sa tradíciou.

vt019.jpg


Preteky nosičov s váhou 100kg: NOSIČSKÁ STOVKA

Juraj Petranský bol taký normálny chalan. Len o čosi viac prepadol prírode, životu v horách a Tatrám. Živil sa zásobovaním vysokohorských chát. Na vlastnom chrbte. Stal sa nosičom. Tento tvrdý horský chlebík sa mu stal osudným, pri vynáške v marci 2000 ho v Malej Studenej doline zachytila lavína. Nemal ani 27 rokov. Jeho priatelia a nosičskí kolegovia sa rozhodli, že Jurajovu pamiatku si budú pripomínať. Ako inak - nosením. Tak vznikol nápad na zrod Memoriálu Juraja Petranského - Nosičská stovka.

Podmienky: 100kg
Dátum konania: Začiatok júna
Miesto pretekov: Hrebienok- Zamkovského chata (Malá Studená Dolina, Vysoké Tatry)

Viac sa o nosičoch dozviete v knihe autorov Jara Švorca a Pavla Barabáša: Spod krošne, veselo i vážne

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránkupublikované 15. 03. 2012, zobrazenie 16023x, dnes 3x
Hodnotenie0.0 (0)

Komentáre (0)

Zatiaľ tu nieje žiadny komentár.

dvd_vabenie-vysok_sk-1.png dvd-tien-jaguara.jpg dvd_sloboda-pod-nakladom_sk-2.jpg dvd_zit-pre-vasen_sk-1.jpg dvd_troudefer_sk.jpg mong.jpg car.jpg nezant.jpg tep.jpg

CalmCube2 CMS · Webdesign Michal Skrabalek
RSSFacebookYouTubeVytlačiť stránkuMapa stránok · © 2003 - 2019 K2 Studio · Počet návštev: 4662706 (16023)