Krst knihy Spod krošne veselo i vážne - K2 Studio
slovensky english

Krst knihy Spod krošne veselo i vážne

Na vianočný trh sa dostáva reedícia knihy SPOD KROŠNE VESELO I VÁŽNE autorov Jara Švorca a Paľa Barabáša. Opisuje život a prácu vysokohorských nosičov a ako titul napovedá, nechýbajú v nej dramatické pasáže, ani humorné situácie.
Všetkých priaznivcov pozývame na jej krst, ktorý sa uskutoční na stretnutí nosičov, chatárov a priateľov hôr dňa 17. decembra 2005 o 11.00 hodine na Rainerovej chate.


Knižkou nechceme popularizovať, ani dramatizovať prácu nosičov - napokon, žiaden z nich by si to ani neprial. Máme len jediný zámer: aby zážitky a príhody, ktoré sme mali šťastie, či smolu prežiť, nezostali iba pre nás. Chceme len autenticky, bez prikrášľovania a vyumelkovanosti predložiť obraz. A možno po jeho zhliadnutí budete mať inú predstavu o tých, ktorí sa dobrovoľne rozhodli zdieľať "tortúru" tvrdej, no zaujímavej roboty horských nosičov..." <
autor textu Jaro Švorc a autor kreslenej časti, Paľo Barabáš

INFO O KNIŽKE OD NIEKOHO Z INTERNETU:
Tým, čo Peter Petras, starešina nosičov a nájomca Rainerky, nazval nosičským potom (odkedy ten vonia slivovicou?!), pokrstil spolu s Viktorom Beránkom, chatárom z Chaty pod Rysmi a tiež nosičom, novú knihu.

Vlastne, druhé rozšírené a doplnené vydanie kedysi útlej knižôčky Spod krošně veselo i vážne s podtitulom Príhody vysokohorských nosičov.

Vzniklo pôvabné dielko, ktoré bude isto pekným vianočným darčekom, ba pekným darčekom vôbec. Je v ňom totiž kus humoru, ktorý ide spolu s vypätou situáciou, aj keď si tú humornú stránku momentu či slova človek uvedomí až neskôr.

A kým to Jaro Švorc zachytával slovom a písmom, Paľo Barabáš jedinečné momenty s dávkou nadsádzky zobrazil v karikatúre. A aby bolo jasné, že vyniesť tých 60 - 70 kíl, nie raz aj viac, nie je iba kopec srandy, pripomínajú autori aj vážne chvíle nosičského chlebíka. Absolútne chvíle. Momenty posledných a nedonesených nákladov.

Možno by literárny kritik kadečo vytkol kompozícii jednotlivých poviedok, rovnako výtvarný kritik by našiel čo-to v stvárnení. Nech to ale nečítajú! My vieme svoje, o čom to je a je to výborné tak, ako to obaja podali: od srdca a so srdcom.

Kúpte si tú knihu a prečítajte si ju. Dostanete sa bližšie k tomu, čo sa volá duch hôr a presvedčí vás možno o tom, že sa tento duch nestratil, ani napriek lunaparku na Štrbskom Plese, z malých milých veľhôr menom Vysoké Tatry.

Vo vlastnej réžii vydali autori s prispením sponzorov.PALO O VTIPOCH:


Počas štúdia na vysokej škole som okrem letných nosičských brigád na Zbojníckej chate kreslil aj kreslené karikatúry z nosičského i horolezeckého prostredia. Nakreslil som ich snáď 500 a boli publikované v mnohých časopisoch doma i v zahraničí /Jamesák, Krásy Slovenska, Život, Slovenka, Taternik, Berg etc...

Vydával som aj kreslené kalendáre a pohľadnice. Keď som skončil školu a objavil som čaro kamery. Odvtedy nenakreslil som už ani jeden vtip. Škoda. Čím je človek starší tým viac zisťuje, že je humoru okolo neho menej...

Keď ma Jaro oslovil s výberom karikatúr do knižky, práve som šiel na Anktartídu. Tak vtipy vyberal grafik. Vybral tie najneslušnejšie... Nemal som nikde cestovať!!!

Palo Barabáš

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránkupublikované 14. 12. 2005, zobrazenie 2993x, dnes 2x
Hodnotenie0.0 (0)

Komentáre (0)

Zatiaľ tu nieje žiadny komentár.

dvd_vabenie-vysok_sk-1.png dvd-tien-jaguara.jpg dvd_sloboda-pod-nakladom_sk-2.jpg dvd_zit-pre-vasen_sk-1.jpg dvd_troudefer_sk.jpg mong.jpg car.jpg nezant.jpg tep.jpg

CalmCube2 CMS · Webdesign Michal Skrabalek
RSSFacebookYouTubeVytlačiť stránkuMapa stránok · © 2003 - 2019 K2 Studio · Počet návštev: 4662338 (2993)