Salto Angel je kráľ

8. 2. 2019, 17:24

Začiatkom roka 2018 sme strávili s Beckom Ondrejovičom nejaký čas v pralesoch Amazónie nakrúcaním pôvodných indiánskych kultúr.

Počas pochodu džungľou sme sa dohodli, že sa skúsime ešte do Venezuely vrátiť a zlaniť najvyšší vodopád sveta Salto Angel, pokiaľ táto krajina dovtedy nepadne na kolená. Videli sme v praxi ako populistická sociálna politika smeruje krajinu do záhuby. Bolo cítiť, že z tohto stavu neexistuje pokojné východisko a zmeny prídu veľmi rýchlo. Kvôli politickej nestabilite pár ľudí expedíciu na Salto Angel odmietlo. Nakoniec sme dali dokopy 6-členný tím a v novembri 2018 sme sa rozhodli podniknúť novú cestu do Venezuely s pokusom o výstup na stolovú horu Ayuan Tepuy, ktorej indiáni hovoria Diablova hora. Je to zvláštna endemitská krajina obkolesená kilometer vysokými skalnými stenami. Po siedmich ťažkých a vyčerpávajúcich pochodových dňoch v bažinách sme sa ocitli na hrane vysneného vodopádu Salto Angel. Zámerne sme si vybrali obdobie dažďov, aby sme mali v kilometrovom vodopáde čo najviac vody. Padajúca obrovská rieka sa strácala v bielej hmle. Ale poďme od začiatku:

TROU DE FER – VÝZVA Z REUNIONU
Naša fascinácia najvyššími vodopádmi sveta začala kedysi na Réunione v Indickom oceáne. Na tomto hornatom sopečnom ostrove sú stovky hlbokých kaňonov a vysokých vodopádov, ktoré nemajú vo svete obdobu.
Po mnohých skúšobných zostupoch v odľahlých kaňonoch ostrova sme sa odvážili i na viacdňové vodopády, ktorých výška kaskád presahovala jeden kilometer. Z toho najťažšieho vznikol film Trou de Fer, ktorý sa dokonca úspešne premietal v kinách na Slovensku a dostal mnoho ocenení na festivaloch v zahraničí. Divoké kaňony vodopádov nás doslova svojou krásou a energiou úplne pohlcovali. Zlaňovali sme a naberali nové skúsenosti aj v ďalších krajinách Európy. Na Réunion sme sa však museli znova vrátiť.


BRAS MAGASIN - NAJŤAŽŠÍ VODOPÁD SVETA?
Zistili sme, že sa tu objavil ešte ťažší a vyšší vodopád ako Trou de Fer. Je nazvaný Bras Magasin. Výška jeho kaskád je 1050 metrov. Dvojdňový zostup týmto vodopádom bol pre nás všetkých extrémny zážitok. Bohužiaľ v jednom stometrovom zlanení mi lano nedočiahlo až na vodnú hladinu. Po sedem metrovom skoku s dvoma veľkými báglami mi nárazom o hladinu povolil vodovzdorný kufrík a utopil sa mi nový fotoaparát i kamera. Takže film z tejto expedície nevznikol.


TUGELA – NAJVYŠŠÍ VODOPÁD SVETA?
Začiatkom roka 2017 mi v noci zavolal môj expedičný kamarát Miro Dušek, že najvyšší vodopád Salto Angel, ktorý padá z výšky 979 metrov z venezuelskej stolovej hory Ayuan Tepuy, už nie je najvyšší! V tlači sa objavilo množstvo článkov o tvrdení českých geodetov, že druhý najvyšší vodopád sveta zvaný Tugela je o 4 metre vyšší a budú sa prepisovať zemepisné tabuľky i školské učebnice! Nachádza sa v národnom parku Royal Natal v Dračích horách v Juhoafrickej republike.
Českí geodeti vodopád Tugela premerali laserovou technikou a zistili, že v období dažďov má Tugela výšku 983. Zažiadali preto o zmenu v zemepisných tabuľkách World Waterfall Database, aby sa stal práve juhoafrický vodopád najvyšším vodopádom sveta. Miro zistil, že ho ešte nikto nezlanil, dokonca nie je ani dobre zdokumentovaný. Takže tam musíme zorganizovať expedíciu.


PANENSKÝ VODOPÁD V DRAČÍCH HORÁCH
Samozrejme, že ma to hneď upútalo. Pod Saltom som bol prvý krát s Beckom Ondrejovičom v roku 2004 pri nakrúcaní filmu Amazonia vertical. Práve Becko bol členom skupiny, ktorá ako prvá zlanila v roku 1997 Salto Angel. Neviem si teda predstaviť, že by niečo mohlo byť i vyššie. Na internete sme však záber na celý vodopád Tugela nenašli, len nejaké obrazové fragmenty. Netušili sme, čo nás v neznámom teréne môže čakať. Dali sme dokopy osvedčený tím, skoro kilometer statických lán, vŕtačky i množstvo expanzných nitov. Vyrazili sme hneď v jeseni do Juhoafrickej republiky, kde sa už malo po zime otepľovať.
Nemilo nás však prekvapilo, že na vrcholkoch Dračích hôr nasnežilo, mrzlo a vo vodopáde nebola voda. Naša miniexpedícia pri bivakovaní vo výške 3000 metrov zažívala mínusové teploty. Uf! Čo teraz? Ostalo len čakať. Po dvoch týždňoch sme sa na hranu vodopádu znova vyliezli. Spustili sme sa do útrob steny a prešli všetkými kaskádami vodopádu.
Vytvorili sme a zaistili bezpečnú cestu pre ďalších kaňoningových profesionálov, ktorí by chceli tento prírodný fenomén precítiť. Počas zostupu vodopádom Tugela sme urobili zábery jeho kaskád, ktoré doteraz nebolo možné nasnímať, zmerali sme stupne vodopádu a urobili podrobnú dokumentáciu. Nad vyjadrením českých geodetov sme len museli krútiť hlavami. Do výslednej výšky započítali i potok, ktorý z vodopádu vychádza. Podľa ich metodiky merania by bol ďaleko vyšší i vodopád Bras Magasin, ktorým sme zlanili na ostrove Réunion. Prvozlanenia vodopádom Tugela sa zúčastnil Mirko Dušek, Jaroslav Holeček, Viktor Doletina, Pavol Černý, Štefan Urban, Daniel Balaga a ja.

SALTO ANGEL JE KRÁĽ
Je 1.12.2018. Stojíme v daždi po dlhom putovaní na hrane najvyššieho vodopádu sveta Salto Angel. S úžasom hľadíme na rieku, ktorá sa prudko lomí a mizne v kilometrovej hlbočine v bielych hmlách. Máme všetko premočené. Vŕtame prvý nit a hádžeme stometrové lano do prázdna. Konečne prestáva pršať. Vybaľujem z batohu dron, ktorý sa mi akoby zázrakom podarilo preniesť cez množstvo vojenských kontrol až sem. Pred pár mesiacmi vraj ním bol spáchaný na prezidenta neúspešný atentát. Venezuela sa tak stala jedinou krajinou sveta, kde platí zákaz ním lietať. Ťažko tu niekomu vysvetľovať, že vlastne im chceme obhájiť prvenstvo najvyššieho vodopádu sveta. Chcem nasnímať našu plánovanú novú cestu cez vodopád. Voda sa ním rúti bez kontaktu so skalou 807 metrov. V každom z nás zanecháva tento fenomén pocit úžasu a výnimočnosti. Viseli sme v previsoch na tenkých lanách a vnímali zvláštnu energiu vychádzajúcu z toho miesta. Dva dni sme zlaňovali, robili štandy, kým sme sa nakoniec neocitli pod vodopádom. Dole sme si sňali prilby a plný emócii zo zážitkov sme zakričali: Salto Angel je kráľ.

NAJVYŠŠIE VODOPÁDY SVETA ZLANILI SLOVÁCI
Nech sa české pokusy o zmenu poradia najvyšších vodopádov sveta skončia akokoľvek, mňa teší dôležitý fakt, že cez tieto dva najvyššie vodopády sveta otvorili novú cestu pre ďalších ako prví Slováci. A to nám už nikto na tejto Zemi nezoberie.

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku8. 2. 2019, 17:24