Tajomná Indonézia - Tamtamy času a slácne expedície 20.storočia - K2 Studio
slovensky english

Tajomná Indonézia - Tamtamy času a slácne expedície 20.storočia

30.8.05 ....dve najúspešnejšie výstavy posledných rokov, TAJOMNÁ INDONÉZIA - TAMTAMY ČASU a SLÁVNE EXPEDÍCIE 20. STOROČIA, spojili svoje sily a predstavia sa od 12. 9. - 21. 11. 2005 v prestížnych priestoroch Slovenského národného múzea v Bratislave. Atraktívna expozícia ponúka bohatý sprievodný program navyše!

Do Bratislavy zavítal náš priateľ, cestovateľ Rudo Švaříček. Rozvíril pokojnú hladinu cestovateľov na Slovensku. Doniesol so sebou ako hurikán vôňu ďalekej tropickej džungle a chuť zase kuť plány, aby sa zážitky z našich ciest konečne vymenili za nové a nové vnemy. Vďaka nemu sme si sadli v krčme s priateľmi, ktorých sme nemali čas stretnúť po celý rok.
Je umenie dať nás dokopy. Ale väčším umením je, akú výstavu nainštaloval Rudo v Slovenskom národnom múzeu. Prekvapila aj mňa, hoci som s ním už zažil mnoho expedícií. Dvakrát som s ním bol na Novej Guinei.
Asmatské šípy na výstave sme dva týždne vláčili cez močaristé územie Kombajov. Niektoré z jeho exponátov sú naozaj vydreté a majú vzrušujúce príbehy pri dlhej ceste na túto výstavu.

 

O Rudovi som urobil film. Jeho názov je PURURAMBO. Počas výstavy bude mať aj premiéru. Je to silný film. Taký, ako je Rudo a taký, ako jeho výstava.

Palo Barabáš

NÁZOR BECKA ONDREJOVIČA NA VÝSTAVU Z E-MAILU:

Ahoj Kamaráti! V noci sme sa vrátili z kultúrnej akcie roka a to vernisáže výstavy Tamtamy času + National geographic ktorú zorganizoval Veľký cestovateľ a improvizátor Ruda Švaříček z Brna v Slovenskom národ múzeu v Bratislave. Je to ten muž , ktorý zobral aj Paliho Barabáša 2x na N. Guineu a z čoho vzniká vynikajúci film Pururambo, ktorý je pred dokončením .Bol iniciátorom mnohých vážnych expedícií rôzne po svete ale je to hlavne kapacita na Novú Guineu-Západnú papuu. Každopádne každý kto na výstavu príde ostane v šoku s profesionálneho poňatia, množstva veľkoplošných fotografií , a artefaktov ktorých je za vagon. Včetne 5 metrových drevených totemov, viacerých kanoe, lukov, masiek, trofejí . K výstave je zinscenovaná kulisa džungle, horský potok, živé plazy, ... Naskutku mimoriadne a treba to vidieť. Dve hodiny je minimum času za ktoré sa dá ako tak spoznať čo tam je . Výstava v Bratislave na nábreží v budove múzea bude vraj otvorená 1 a pol mesiaca . Nezaváhajte je to ZÁŽITOK. Zdraví vás Becko Ondrejovič.

 

OFICIÁLNE O VÝSTAVE:

„Tajomná Indonézia - Tamtamy času“ - možno najväčšia expozícia neštátnej zbierky v strednej Európe - dáva nazrieť do dosiaľ nepreskúmaných, tajomných zákutí ostrova Nová Guinea. Os výstavy tvoria stovky predmetov ľudovej kultúry, unikátnych veľkoformátových fotografií, ilustrácií a dokumentov. Zimná záhrada Prírodovedného múza SNM sa premení na neuveriteľný kus indonézskej džungle s tropickou riečkou, mostov z lián a ratanu, živých zvierat a v Bratislave dokonca po prvý raz aj samostatného vodopádu(!). Výlet za ľuďmi dnešnej „doby kamennej“ je znázornený dych vyrážajúcou, vzrušujúcou modernou inscenáciou. Jej autormi sú legendárni cestovatelia Hanzelka a Zikmund, Stingl a najmä súčasných „veľvyslanec“ Novej Guiney, jej veľký znalec a propagátor Rudolf Švaříček.

 

„Slávne expedície 20. storočia“ je projektom legendárnej spoločnosti NATIONAL GEOGRAPHIC. Takmer osemdesiat veľkoformátových fotografií a celý rad dokumentov predstaví výpravy na hranice geografických a ľudských možností - najvýznamnejšie expedície 20. storočia. Medzi inými tu nájdete unikátne historické fotografie zachycujú dosiahnutie severného a južného pólu, objavenie Machu Picchu, legendárny prelet Atlantiku, výstup na Mount Everest, zostup k vraku Titanicu a fascinujúce zábery z aktuálnych výprav do exotických kútov Zeme. Kurátorom výstavy je Pavel Radosta.

Obe výstavy doplní prezentácia najslávnejších slovenských expedičných cestovateľov (režisér Pavol Barabáš, polárnik Valušiak, cestovateľ Kele, dobrodruh Ondrejovič, jaskyniar Šmída a ďalší). Bonbónikom pre zanietencov bude aj fotografický medailón z ciest známej televíznej hviezdy Martina Nikodýma. Po celý čas trvania výstavy bude tiež prebiehať stála projekcia filmov a bohatý prednáškový, besedný i koncertný program.

Komplex výstav v reprezentatívnom objekte Slovenského národného múzea sa stane kultúrnou udalosťou roka.

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránkupublikované 30. 08. 2005, zobrazenie 2680x, dnes 1x
Hodnotenie0.0 (0)

Komentáre (0)

Zatiaľ tu nieje žiadny komentár.

dvd_vabenie-vysok_sk-1.png dvd-tien-jaguara.jpg dvd_sloboda-pod-nakladom_sk-2.jpg dvd_zit-pre-vasen_sk-1.jpg dvd_troudefer_sk.jpg mong.jpg car.jpg nezant.jpg tep.jpg

CalmCube2 CMS · Webdesign Michal Skrabalek
RSSFacebookYouTubeVytlačiť stránkuMapa stránok · © 2003 - 2019 K2 Studio · Počet návštev: 4665053 (2680)