Bhután - Hľadanie šťastia - K2 Studio
slovensky english

Bhután - Hľadanie šťastia


SYNOPSA

Hovorí sa, že na Bhután zabudli ľudia, ale nikdy nie bohovia. Starodávne horské kráľovstvo učupené medzi indickým Assámom a čínskym Tibetom domorodci nazývajú po svojom - Zem hrmiaceho draka. Putovanie zabudnutou krajinou, v ktorej ľudia uctievajú všetko živé, je rozprávaním o šťastí. Vnútorný pokoj tu je cennejší, než zhon za matériou sveta a harmónia s prírodou sú všetkému nadradené princípy. Dobrý kráľ sa stará o blaho poddaných. Namiesto hrubého domáceho produktu presadzuje hrubé domáce šťastie. Je to akoby  rozprávkový svet. Malé himalájske kráľovstvo si totiž v krehkom ponímaní šťastia zvolilo zvláštnu cestu. Možno, že správnu. Zatiaľ...

RECENZIE

V Bhutáne sa futbal nehrá
Pavol Barabáš sa ocitol v koži pútnika. Zrazu videl, ako vyzerá pokoj rozpráv­kového kráľovstva. Požičal si ho do svojho nového filmu Bhután - hľadanie šťastia. Keď sú niekde rozprávkové hory, prečo by nemohla existovať aj rozprávková krajina? Pavol Barabáš vedel, že v Himalájach je niečo podobné, Bhutánske kráľovstvo bolo jeho cestovateľským snom. Samo­zrejme, že sa tam vybral so svojou tradičnou technikou, ale čo tam po filmovaní.
Kristína Kúdelová, SME

Nové príbehy od Pavla Barabáša vzrušujú

Silný príbeh z krajiny ľadu strieda rozprávanie o krajine, v ktorej je šťastie jej obyvateľov pre kráľa dôležitejšie ako hrubý domáci produkt. V dokumente Bhután - Hľadanie šťastia rozpráva Pavol Barabáš o živote obyvateľov Zeme hrmiaceho draka, ako nazývajú Bhutánčania horské kráľovstvo ukryté pod Tibetom.
Jena Opoldusová, Pravda

 

Cesta ku šťastiu je v Bhutáne
Nakrúcal v človekom nedotknutej neprístupnej divočine, v neobjavených hlbokých jaskyniach ďaleko od ľudskej nohy či na mrazivých póloch Zeme. Fascinuje ho stretnutie s cudzou kultúrou a objavovanie dosiaľ nepoznaného. Pavol Barabáš je ozajstný dobrodruh. A výborný dokumentarista. Veď na konte má desiatky a desiatky filmových cien z domova aj zo sveta. Priťahujú ho územia, kde sa žije tradičným tibetským životom, ľudia, čo existujú zakliesnení ďaleko v džungli ako praľudia či prírodné unikáty. Prešiel už hádam celý svet. Tentoraz sa vybral do krajiny, o ktorej sa hovorí, že na ňu zabudli ľudia, ale nikdy nie bohovia. Vo štvrtok prichádza do našich kín nový Barabášov film Bhután...
Zuzana Kizáková, Hospodárske noviny

Hrubé domáce šťastie je v Bhutáne viac ako hrubý domáci produkt
Bratislava 22. októbra (TASR) - V Bhutáne nie je smerodajný hrubý domáci produkt. Ako povedal kráľ himalájskej krajiny, ktorá leží medzi Čínou a Indiou a zatiaľ sa nestala tŕňom v oku žiadnej veľmoci, dôležitejšie je hrubé domáce šťastie. Všadeprítomný Budha raz povedal: "Človek sa stane šťastným, až keď prestane túžiť." Vyrovnanosť, spätosť s prírodou v ponímaní tradičnej budhistickej filozofie, krvavočervené rúcha lamaistických mníchov a neustále znejúca mantra "óm mani padme húm" sú symbolom nielen skoro nedotknutej krajiny, ale aj rovnomenného dokumentu Pavla Barabáša - Bhután... 

O EXPEDÍCII

„Hrubé domáce šťastie je dôležitejšie ako hrubý domáci produkt," deklaruje uctievaný kráľ Bhutánu.
Žiadna letecká linka nelieta tak blízko vrcholov najvyšších hôr sveta. Žiadna, okrem kráľovského národného prepravcu Druk Air. Tá jediná smie pristáť v Bhutáne. Neprístupnej krajine učupenej medzi indickým Assámom a čínskym Tibetom. Nielen majestátne hory chránia túto najnedotknuteľnejšiu kultúrnu a prírodnu oázu sveta pred votrelcami. „Počas hodinového letu z preľudneného nepálskeho Kathmandú do Bhutánskeho kráľovstva sa pod nami ako ostrovy z mora oblokov vynárali zasnežené osemtisícovky. Ožili v nás spomienky na míľniky slovenského himalájskeho horolezectva...

 

ZAMYSLENIE:

Nie som odborník na ženy, len tichý pozorovateľ. Pri spoznávaní rôznych kultúr som sa však dostal s kamerou do rôznych "domácností". Žil som v mongolských, či kazašských jurtách, kde ženy pracovali okolo obrovských stád dobytka od svitu do mrku, na Novej Guinei ma zaujali starostlivostou o svoje početné potomstvo, z ktorého len jedna tretina vďaka malárii, hadom a zlým podmienkam prežije. Pygmejské ženy z afrických pralesov už od rána zbierajú plody džungle, aby ich drtili, sušili, varili. Strážia po celý deň oheň. Pokrm pre rodinu musí byť zabezpečený. Indiáni v amazónskom pralese Akú silu im dal boh, aby to obrovské množstvo každodenných "malých" robôt ženy na celom svete zvládali. A pritom som videl, ženy oddychovať ďaleko menej ako mužov. Sú v pozadí, riadia nenápadnými nitkami chod celej rodiny a najšťastnejšie vtedy, keď je celá rodina pokope. Pavol Barabáš

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránkupublikované 10. 09. 2008, zobrazenie 3272x, dnes 1x
Hodnotenie0.0 (0)

HODNOTENIE FILMOV NA CSFD.CZ

Kráľ sa vzdal moci a na pondelok vyhlásil voľby

THIMPHU - V Bhutáne, ktorý posledné storočie ovládala kráľovská dynastia Wangčhuk, sa v pondelok konajú prvé parlamentné voľby. Ide o iniciatívu kráľa, ktorý sa pred vyše rokom rozhodol dobrovoľne vzdať moci v prospech budúcej demokraticky zvolenej politickej reprezentácie.

"V prvom rade, musíte ísť voliť. Každý jeden človek musí využiť toto svoje právo," znelo v nedeľu jedno z posledných kráľových nariadení. Bol to skôr len "otcovský" apel na podriadených, z ktorých značná časť so zmenou režimu nesúhlasí. "Dnes máte dobrého kráľa, ale čo keď zajtra budete mať zlého?" obhajuje kráľ svoj nápad zaviesť v krajine demokraciu. Podľa riaditeľa bhutánskeho denníku Kuensel Kinleyho Dorčiho je to "nespochybniteľný argument" v prospech zmeny.

Obyvatelia malého himalájskeho štátu si tak v pondelok zvolia 47 poslancov reklama
novovytvorenej dolnej komory parlamentu. O ich priazeň súperia dve strany, pričom obe, Ľudová demokratická strana (PDP) aj Zjednotená strana Bhutánu (DPT), majú takmer identický program, postavený na prísľuboch znižovať chudobu a zlepšiť infraštruktúru v krajine.

Odporcovia myšlienky prechodu moci z kráľovskej rodiny na demokraticky zvolených politikov sa obávajú najmä toho, že zmena nepriaznivo ovplyvní kultúrne dedičstvo krajiny. Bhután sa až do konca minulého storočia takmer úplne izoloval pred okolitým svetom a jeho technickými vymoženosťami. V krajine je okrem iného úplne zakázané fajčiť, televíziu tu povolili až v roku 1999. Turisti musia za návštevu platiť kráľovi vysoké poplatky.

23.03.2008, topky.sk

Bhután korunoval svojho nového kráľa

Thimphu 6. novembra (TASR) - Bhután dnes počas komplikovanej budhistickej ceremónie korunoval svojho piateho kráľa.

Kráľ Džigme Singje Wangčhuk (52), ktorý abdikoval ešte v roku 2006, položil korunu na hlavu svojho syna Džigmeho Khesara (28) a udelil mu tým titul dračieho kráľa (Druk Gyalpo).

Slávnosti, ktoré sprevádzajú korunováciu, symbolizujú moc himalájskej budhistickej monarchie. Termín korunovácie určili podľa lunárneho kalendára traja astrológovia, podľa ktorých rok 2007 nebol pre ňu priaznivý. Štátne oslavy by mali trvať tri dni.

Mladý kráľ v júli tohto roka ratifikoval prvú ústavu krajiny, čím sa ukončilo storočie panovníckej vlády a došlo k ustanoveniu parlamentnej demokracie. Premenu krajiny na konštitučnú monarchiu vrátane prvých parlamentných voľbách presadil predchádzajúci kráľ.

 Komentáre (0)

Zatiaľ tu nieje žiadny komentár.

dvd_vabenie-vysok_sk-1.png dvd-tien-jaguara.jpg dvd_sloboda-pod-nakladom_sk-2.jpg dvd_zit-pre-vasen_sk-1.jpg dvd_troudefer_sk.jpg mong.jpg car.jpg nezant.jpg tep.jpg

CalmCube2 CMS · Webdesign Michal Skrabalek
RSSFacebookYouTubeVytlačiť stránkuMapa stránok · © 2003 - 2019 K2 Studio · Počet návštev: 4664222 (3272)