Kmene Novej Guney - K2 Studio
slovensky english

Kmene Novej Guney

Damalovia
Etnológovia odhadujú, že na strmých svahoch Sudirmanských hôr žije asi 14 000 Damalov. Beoga a Ilaga sú najväčšie osady v tomto horskom kráľovstve kúziel a mágie. Muži si radi rôzne ozdobujú nos, napríklad zobákmi z rajok. Na penise nosia široké koteky a vlasy si zakrývajú charakteristickou čiernou čiapkou z orchideových vlákien. Nepoznajú nádoby, zeleninu s mäsom dusia medzi žeravými kameňmi. Majú len to, čo je nutné na prežitie. A toho nie je veľa.

Kombaiovia
Kombaiovia žijú v nepreniknuteľných močiaroch dažďového pralesa za neviditeľnou hranicou, ktorú vláda nazýva Pacification Line. Nechcú prísť do styku s civilizáciou, ani s inými kmeňmi. Svoje príbytky majú ako cudzopasný epifyt nalepené vysoko na stromoch. Skrývajú sa tam nielen pred nepriateľmi a malarickými komármi, ale i pred všetko požierajúcimi hubami, termitmi a baktériami. Oheň na strome zakladajú trením ratanu. Vodu vynášajú do chyží v dutine bambusu. Drevená tyč so zárezmi je ich jediná spojnica so zemou.

Asmati
Asi 65 000 Asmatov žije v poloslanej delte riek, ktoré stekajú z hôr do Arafurského mora. V minulosti mali povesť najobávanejších lovcov lebiek a kanibalov. Základom ich života bola smrť nepriateľa. Ľudskú hlavu považujú za silný zdroj energie, najväčšiu moc majú lebky slávnych bojovníkov. Slovné spojenie Asmat-ow v preklade znamená "skutoční ľudia". Na udobrenie si duchov dodnes vyrábajú veľké drevorezby, ktoré sú odborníkmi považované za jedno z najhodnotnejších domorodých umení.

Komorovia
8 000 príslušníkov kmeňa Komoro žije na južnom pobreží Západnej Papui pri rieke Mukamuga. Ich osady sú postavené na koloch v mangrovníkových močariskách. Život týchto rybárov a lovcov krokodílov ovplyvňuje skutočnosť, že cez ich územie vedie zásobovacia sieť najväčšej zlatej bane sveta, ktorá je ukrytá vysoko v horách nad Timikou. Ich pôvodná kultúra a rituály boli zakázané. Niektorí Komorovia unikajú pred civilizáciou hlbšie do pralesa. Majú ešte kam?

Daniovia
V roku 1938 objavil Richard Archbold vysoko v novoguinejských horách Baliemské údolie. The National Geographic vtedy uverejnil článok o objave tisícročia. Svetom preletela senzačná správa o zabudnutej dobe kamennej, v ktorej vládnu lovci lebiek, kanibalizmus, kamenné sekery, bambusové a kostené nože. V súčasnosti žije v údolí asi 60 000 Daniov. Staré rituály a tradície si udržujú už len v odľahlých častiach. Ich zvyky sú pre našu civilizáciu nepochopiteľne kruté.

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránkupublikované 13. 04. 2006, zobrazenie 63885x, dnes 2x
Hodnotenie0.0 (0)

Komentáre (0)

Zatiaľ tu nieje žiadny komentár.

dvd_vabenie-vysok_sk-1.png dvd-tien-jaguara.jpg dvd_sloboda-pod-nakladom_sk-2.jpg dvd_zit-pre-vasen_sk-1.jpg dvd_troudefer_sk.jpg mong.jpg car.jpg nezant.jpg tep.jpg

CalmCube2 CMS · Webdesign Michal Skrabalek
RSSFacebookYouTubeVytlačiť stránkuMapa stránok · © 2003 - 2019 K2 Studio · Počet návštev: 4663808 (63885)