Kryštálové oči - K2 Studio
slovensky english

Kryštálové oči

 

Kryštálové oči: Najdlhšia kvarcitová jaskyňa sveta na Roraime má 15,3 km!

6.4. 2006... Výprava slovenských jaskyniarov sa vrátila z dvoch venezuelských stolových hôr - Kukenan a Roraima s mimoriadne hodnotnými výsledkami a objavmi. Jej 6-členný prieskumný tím viedol Branislav Šmída (36) zo Speleoklubu Univerzity Komenského Bratislava a ďalej sa na nej podieľali členovia Slovenskej speleologickej spoločnosti (SSS) Lukáš Vlček (22), Peter Medzihradský (35), Jozef Ondruška (35) a Peter Masarovič (24) a dokumentarista Pavol Barabáš (46).

 

Počas 23 dňovej expedície jaskyniari objavili na ťažko dostupnej a tajuplnej stolovej hore Kukenan (v reči indiánskeho kmeňa Pemonov to znamená Horu, kde sa chodí zomierať alebo Hora samovrahov) niekoľko nových jaskýň, z ktorých najdlhšou je zatiaľ Cueva con las Columnas (Stĺpová jaskyňa) s dĺžkou okolo 300 m.

Najcennejší objav však čakal v masíve najvyššej stolovej hory Roraima, kde jaskyniari našli doteraz neznáme pokračovania neočakávane dlhých chodieb v jaskynnom systéme Cueva Ojos de Cristal. Tá sa tak stala najdlhšou kvarcitovou jaskyňou sveta s dĺžkou 15 280 m!

Jaskyňu Cueva Ojos de Cristal lokalizovali v roku 2002 moravský jaskyniar a fotograf Marek Audy so slovenským speleológom Zoltánom Ághom. Už v januári 2003 tu pätica slovenských a českých prieskumníkov pod vedením B. Šmídu a M. Audyho zdokumentovala rozsiahlu sústavu veľkých subhorizontálnych chodieb, galérií, siení, kaskád a dvoch podzemných riek rozsahu 2,4 km. Načas sa lokalita stala štvrtou najdlhšou a zároveň najdokonalejšie vyvinutou jaskyňou v kvarcitoch, čo šokovalo vedecký svet.

Najnovšia expedícia na stolových horách Roraima (2723 m n.m.) a Kukenan (2600 m n.m.) viedla k objavu takmer 5 km neznámych jaskynných priestorov, z čoho viac ako 4 km pripadajú na nové postupy v samotnom systéme Cueva Ojos de Cristal.

Ide o rozľahlé, tiahle a stupňovité galérie a ich odbočky, koncentrované najmä okolo tzv. Slovenskej vetvy. Jaskyniari tu našli aj dva väčšie dómy. Kaverna Sieň Matky SSS (40 x 50 m) sa stala najpriestrannejšou sálou jaskyne.

Na Roraime okrem toho našli aj niekoľko ďalších nových menších jaskýň s dĺžkou do 65 m, a opätovne preskúmali prinajmenej 140 m hlboký systém trhlinových priepastí systému Grieta de Diablitos Volantes (Trhlina lietajúcich diablikov) s mohutnou podzemnou riekou. Tu sa venovali aj pozorovaniu a filmovaniu početnej, takmer 1000-člennej aktívne hniezdiacej kolónie obrovských slepých jaskynných vtákov "guácharos" (Steatornis caripensis).

Dvaja členovia týmu, geológovia B. Šmída a L. Vlček, realizovali v systéme Cueva Ojos de Cristal tiež odborný geologický, geomorfologický a speleogenetický výskum; podarilo sa napríklad objektívne dokázať vznik a vývoj tzv. "vtáčích kvapľov" (plumón stalactites). Boli objavené nové typy a formy veľmi spektakulárnych, aerosólových jaskynných výzdob, ktoré sú veľmi pravdepodobne organického pôvodu. Odobrané mineralogické vzorky sú pripravené na laboratórnu analýzu.

Jaskyňa Ojos de Cristal si novou objavenou a zmapovanou dĺžkou cez 15 kilometrov výrazne upevnila primát najdlhšej jaskyne v kvarcitoch. Najväčšou jaskyňou sveta v kvarcitoch, objemom známych priestorov, zostáva stále obria, 4732 m dlhá Cueva Charles Brewer v masíve Chimantá. Jej superdóm Gran Galería Karen y Fanny dosahuje objem až 400 000 metrov kubických. Slovenskí jaskyniari preskúmali jaskyňu v rokoch 2004 a 2005 v spolupráci s jej venezuelským objaviteľom, Charlesom Brewerom - Caríasom.

Expedície Chimantá (2005) a Kukenan/Roraima (2006) sú filmovo zdokumentované zo všetkých troch stolových hôr materiálom, ktorý zachytáva unikátnu endemickú prírodu na povrchoch tepuy a činnosť speleológov pri objavoch v atypickom vysokohorskom tropickom podzemí.

 

Braňo Šmída
2. 4. 2006, Santa Helena, Venezuela

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránkupublikované 21. 06. 2011, zobrazenie 3350x, dnes 1x
Hodnotenie0.0 (0)

Komentáre (0)

Zatiaľ tu nieje žiadny komentár.

dvd_vabenie-vysok_sk-1.png dvd-tien-jaguara.jpg dvd_sloboda-pod-nakladom_sk-2.jpg dvd_zit-pre-vasen_sk-1.jpg dvd_troudefer_sk.jpg mong.jpg car.jpg nezant.jpg tep.jpg

CalmCube2 CMS · Webdesign Michal Skrabalek
RSSFacebookYouTubeVytlačiť stránkuMapa stránok · © 2003 - 2019 K2 Studio · Počet návštev: 4662299 (3350)