Vysoké Tatry - recenzia - K2 Studio
slovensky english

Vysoké Tatry - recenzia

Po úspešnej predpremiére na MFHF Poprad, kde nový film Pavla Barabáša a Tomáša Hulíka „VYSOKÉ TATRY - DIVOČINA ZAMRZNUTÁ V ČASE“ získal divácku cenu, včera (16.10.2007) rakúska verejnoprávna ORF odvysielala televíznu premiéru tohto dokumentu pod názvom „Zauberberge - Die Wildnis der hohen Tatra“. Udialo sa tak v rámci prestížneho cyklu dokumentárnych filmov rakúskej televízie Universum, čo je pre slovenských tvorcov nepochybne úspech a pocta.

Hneď na úvod musím konštatovať, že úspech u divákov v Poprade je viac ako zaslúžený. Film, ktorý tvorcom zabral dva roky práce ukazuje Tatry z tej najlepšej stránky - majestátne štíty, neustále zahalené v oblakoch, množstvo divej zvery bojujúcej o každodenné prežitie a horskí ľudia žijúci v súlade s okolitou prekrásnou prírodou. Lepšiu reklamu na Tatry v prime-time u našich susedov by sme si ani nemohli želať, čomu nasvedčujú aj reakcie divákov (napríklad na rakúskom environmentálnom fóre združenia forum natur & zukunft ).
Z filmu cítiť lásku jeho tvorcov k slovenským horám a ich prírode. Kamera Tomáša Hulíka si odvážne vyberá vzrušujúce detaily zo života divej zvery ( v scéne útoku svorky vlkov na pasúce sa stádo oviec mi behal mráz po chrbte) a kombinuje ich so zábermi nemeniacej sa majestátnosti vysokých horských štítov, ktoré pretrvali už veky a v človeku vyvolávajú či chce, či nechce pokoru a pocit malosti. Vďaka úžasnej kamere má divák pocit, že sleduje príbeh zo vzdialenej divočiny a nie vlastnej krajiny, ktorú má možnosť kedykoľvek navštíviť.
Sú to však najmä zábery zvierat čo robí tento film tak zaujímavým. Spolupráca s Milošom Majdom - ochranárom, ktorý je v lesoch ako doma priniesla ovocie v podobe scén zo života tatranskej zvery, ktoré vyrážajú dych ( poľujúci rys, medvedí bratia, svorka hladných vlkov...), až má divák strach o tvorcov filmu, pohybujúcich sa v ich blízkosti.
Zárukou kvality filmu, je nepochybne režijný dohľad ostrieľaného slovenského dokumentaristu svetovej úrovne Pavla Barabáša, ktorý dokázal poskladať množstvo filmového materiálu do divácky atraktívneho a napínavého príbehu z najmenších veľhôr sveta a previesť diváka celým rokom z histórie Tatier, pričom nezabudol ani na veternú smršť z roku 2004 a to všetko v za necelú hodinu trvania dokumentu.
Na záver mi neostáva nič iné iba všetkým tvorcom pogratulovať a popriať silu a energiu do podobne úžasných projektov, do ktorých sa snáď konečne zapojí aj naša verejnoprávna televízia, aby na hanbu sveta nemuseli dokumenty o našich „slovenských“ prírodných pokladoch financovať čisto iba zahraničné televízie.


Peter Janoviček
www. peterjanovicek.blogspot.com

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránkupublikované 18. 10. 2007, zobrazenie 2760x, dnes 1x
Hodnotenie0.0 (0)

Komentáre (0)

Zatiaľ tu nieje žiadny komentár.

dvd_sloboda-pod-nakladom_sk-2.jpg dvd_zit-pre-vasen_sk-1.jpg pyg.jpg dvd_troudefer_sk.jpg mong.jpg bhu.jpg car.jpg nezant.jpg tep.jpg

CalmCube2 CMS · Webdesign Michal Skrabalek
RSSFacebookYouTubeVytlačiť stránkuMapa stránok · © 2003 - 2019 K2 Studio · Počet návštev: 4658817 (2760)