Všetko o Malárií

Malária je vážnym a široko rozšíreným ochorením tropických a subtropických oblastí. Môže spôsobovať rýchle a závažné poškodenie obličiek, pečene a hlavne mozgu. Každý rok je malária diagnostikovaná u viac než 10000 cestovateľov - turistov, ktorí navštívia endemické oblasti. Ochorenie sa môže skončiť smrteľne. Len v Afrike na ňu každoročne umiera vyše milión detí.

ČO JE TO MALÁRIA?

Malária je parazitárne ochorenie, ktoré sa prenáša bodnutím infikovaného komára (rod Anopheles). Podľa druhu parazita (rod Plasmodium), ktorým človeka nakazí, rozoznávame štyri druhy malárie, z nich najzávažnejšou je tzv. tropická malária spôsobená Plasmodium falciparum.

Inkubačná doba je jeden až niekoľko týždňov (6 - 30 dní), pri niektorých formách malárie sa môže ochorenie prejaviť až po niekoľkých mesiacoch či rokoch. "Nebezpečná" malária (tropica) má inkubačnú dobu 7-12 dní. Môže rýchlo viesť ku životunebezpečným stavom s kómou, zlyhaním obličiek a šokom. "Nezhubná" malária (tertiana), alebo malária VIVAX sa môže objaviť po 9-16 dňoch, občas aj takmer po roku po návrate z endemických oblastí. Neskoršie návraty choroby ako aj tretí druh malárie (Malaria quartana) sú extrémne zriedkavé.

Diagnóza sa potvrdzuje počas vysokej horúčky akútneho ochorenia mikroskopickým dôkazom parazitov v krvi, následne tiež vyšetrením špeciálnych protilátok. Napriek problémom s narastajúcou odolnosťou je malária pri včasnom zistení vyliečiteľná.


PRÍZNAKY MALÁRIE

Hlavným príznakom malárie je horúčka, ktorá je pri typickom záchvate vystriedaná trasavkou. Za silného potenia príde k poklesu horúčky. Ochorenie môže vyzerať ako chrípka s bolesťami hlavy, končatín alebo zvracaním. Klinický obraz však môže byť veľmi pestrý, a tak každé horúčkovité ochorenie, ak ste v oblasti výskytu, je podozivé z malárie. Priebeh môže byť veľmi závažný a behom niekoľkých hodín môže nastať zlyhanie dôležitých životných funkcií, bezvedomie a bez liečby rýchla smrť.


AKO SA PRED MALÁRIOU UBRÁNIŤ?

Proti malárii zatiaľ neexistuje účinné očkovanie (aj keď vo svete sa testujú), preto sa proti ochorenie bránime antimalarickou profylaktikou - t.j. pravidelným užívaním liekov. K tejto tzv. chemoprofylaxii je nutné dodržiavať určité ďalšie opatrenia, ktoré znížia riziko bodnutia komárom a tým prenos parazita do krvi:
a) obmedzenie pobytu vonku po západe slnka (za súmraku), kedy je aktivita komárov najvyššia
b) používanie moskytiér dokonale utesnených pod lôžkom (ev. impregnovaných insekticídnym prípravkom).
c) nosenie svetlého odevu s dlhými rukávmi a nohavicami
d) inštalácia sietí v oknách a dverách
e) používanie repelentov predovšetkým na nekrytých častiach tela, napr. Autan, Repelent 378
f) používanie insekticídnych prípravkov (t.j. hubiacich hmyz), napr. Baygon, Actellic spray, Biolit L a pod.
Tieto opatrenia vás chránia aj proti bodnutiu iným hmyzom prenášajúcim niektoré ďalšie choroby (horúčka Dengue, Japonská B encefalitída, spavá nemoc). Čím menší počet bodnutí komára, tým menšie je riziko ochorenia maláriou!


PROFYLAXIA

Chemoprofylaxia je jedným z najdôležitejších prostriedkov ochrany osôb pred ochorením maláriou a je možno ju použiť pre krátkodobé i dlhodobé pobyty v malarických oblastiach. Žiadna profylaxia však nezabezpečuje stopercentnú ochranu proti ochoreniu.

V niektorých oblastiach je výskyt malárie obmedzený iba na určité mesiace a profylaxia sa užíva výhradne v tomto období. Vo väčšine veľkých miest a turistických oblastiach sa malária nevyskytuje, neplatí to však úplne pre Afriku a Indiu. Preto je malarická profylaxia zostavovaná vždy individuálne. Malária sa taktiež nevyskytuje vo vyšších nadmorských výškach - hranice sa v jednotlivých krajinách líšia - oblasti nad 2500 m n. m. sú bez malárie.

Pri každom prepuknutí horúčky behom cesty alebo pri ceste do trópov je treba myslieť na maláriu. Preventívne opatrenia sú preto nutné vo všetkých oblastiach s výskytom malárie. Antimalarická profylaxia sa musí užívať pravidelne, vynechanie jedinej tablety môže mať za následok ochorenie. Je preto vhodné viesť si záznam o užívaní liekov, ktoré berieme nielen v ten istý deň v týždni, ale pokiaľ možno aj v tú istú hodinu (najradšej popoludní). Lieky sa užívajú s jedlom alebo po jedle, zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny.

Chemoprofylaxia malárie začína týždeň pred odjazdom, trvá behom celého pobytu a 4 - 6 týždňov po návrate z malarickej oblasti. Profylaktické podávanie Lariamu by nemalo byť dlhšie ako 3 mesiace. Všetky antimalariká sú výlučne na lekársky predpis.


V prípade, že vám ich lekár predpisuje, oznámte mu či:
- sa trvalo liečite
- ste tehotná alebo predpokladáte tehotenstvo, kojíte
- ste alergik alebo niektoré lieky neznášate
- trpíte epilepsiou, duševným ochorením
- vaša profesia vyžaduje zvýšenú pozornosť a koordináciu (horolezci, piloti atď.)


Väčšina turistov alebo obchodných cestujúcich má behom svojho pobytu dostupnú lekársku starostlivosť. V prípade podozrenia z ochorenia je nutné okamžite navštíviť lekára, ktorý z laboratórneho vyšetrenia krvi určí diagnózu a nasadí účinnú liečbu. Pri máloktorom ochorení je rýchla diagnóza a zodpovedajúca terapia tak dôležitá, ako pri malárii.


STAND-BY TREATMENT

V prípade, že lekár nieje dostupný a objavia sa príznaky ochorenia, je nutné, aby ste liečbu zahájili sami. Liečebnú dávku antimalarík tzv. "stand by treatment" - t.j. autoliečba, je treba podať najneskôr do 36 - 48 hodín od vzniku horúčky. Preto pre pobyt v oblastiach s výskytom malárie, predovšetkým s preukázanou liekovou rezistenciou plazmódií (t.j. odolnosťou parazita proti určitému typu chemoprofylaxie), je treba vziať zo sebou okrem antimalarických tabliet pre profylaxiu, aj rezervné lieky k prerušeniu prípadného malarického záchvatu, ktorý sa vyskytne aj napriek aplikovanej profylaxii. Pre "stand by" sa užíva vždy iné antimalarikum, než bolo užívané pre chemoprofylaxiu. Aj keď ste užívali chemoprofylaxiu alebo použili "stand by" liečbu, je dôležité čo najskôr kontaktovať lekára, pretože recidívy malárie sú možné.


LIEKY

Chlorochin (firemný názov Delagil, v jednej tablete je 150 mg) Môže sa použiť v oblastiach, kde sú plasmodia na chlorochin citlivé (Stredná Amerika). Výžnimočne sa používa aj k profylaxii (oblasť Yukatanu), v tomto prípade 300 mg 1x týždenne vždz v rovnaký deň. Pri hmotnosti nad 75 kg je nutné dávku yvýšiť na 450 mg týždenne. Hlavné použitie je pri pohotovostnom samoliečení. Ide o trojdennú kúru, prvý deň 600 mg a za ďalších 8 hodín 300 mg. 2. a 3. deň 300 mg. Nežiadúcimi účinkami sú hlavne nevoľnosť, bolesti hlavy, závrate a nespavosť. Väčšinou sa chlorochin znáša dobre. Nesmie sa používať u pacientov s epilepsiou a ťažkými poruchami pečene a obličiek.

Chlorochin s proguanilom (firemný názov Savarine, v jednej tablete je 200 mg chlorochinu a 100 mg proguanilu - celkom 300 mg) Táto kombinácia niekedy chráni a j v oblastiach rezistentných na meflochin. Jej výhodou je možnosť podávania i deťom a tehotným ženám. K profylaxii sa podáva 1 tableta 1x týždenne. Profylaxia začína jeden týždeň pred odchodom a pokračujeme počas pobytu a štyri týždne po návrate. V poslednej dobe sa ale znižuje citlivosť plasmodií na toto antimalarikum, napr. britské jednotky prešli na profylaxiu meflochinom.

Meflochin (firemný názov Lariam, v jednej tablete je 250 mg) Jedná sa o najčastejšie užívané antimalarikum. V profylaxii sa podáva v dávke 250 mg raz týždenne vždy v rovnaký deň. Začíname týždeň pred odchodom, pokračujeme počas celého pobytu a tri týždne po návrate. Pri pohotovostnom samoliečení podáme dávku 750 mg (3 tablety), za 6 hodín 500 mg (2 tablety) a za ďalších 6 hodín 250 mg. Tento preparát nesmú užívať ľudia trpiaci epilepsiou alebo krčovými stavmi a psychickými depresiami. Nesmie sa tiež užívať v tehotenstve a pri ťažších poruchách pečene a obličiek. Nežiadúce účinky sa vyskytujú hlavne pri samoliečení, menej často u profylaxie. Ide predovšetkým o nechutenstvo, bolesti brucha, pocity na zvracanie, emočné poruchy a depresie, poruchy sústredenia a priestorovej orientácie. V prípade náhleho odchodu zahájime profylaxiu meflochinom 250 mg denne po tri dni pred odchodom a ďalej v obvyklej dávke 250 mg raz týždenne. Nevýhodou tohto postupu je častejší výskyt nežiadúcich účinkov na začiatku pobytu.

Doxycyklin (firemný názov Deoxymykoin, v jednej tablete je 100 mg) Používa sa tam, kde je rezistencia na meflochin. V profylaxii - 100 mg raz denne pred odchodom, počas pobytu a jeden dva týždne po návrate. Stále poskytuje spoľahlivú ochranu (až 99%). Nedoporučuje sa užívať dlhšie ako tri mesiace (ale francúzske jednotky v západnej Afrike dostávajú doxycyklin šesť mesiacov). Treba ho užívať vždy s dostatočným množstvom tekutín. V liečbe sa používa 100 mg po dvanástich hodinách prvých 5 dní, ďalej 100 mg raz raz denne. Nesmie sa užívať pri alergii na tetracykliny, precitlivelosť na slnečné žiarenie, v tehotenstve, u detí do 8 rokov a pri ťažkých poruchách pečene. Nežiadúcim účinkom je výrazná fotosenzibilita, tj. precitlivelosť na slnečné žiarenie. Po pobyte na slnku môže dôjsť, zvl᚝ u blondínov, k ťažkému poškodeniu a spáleniu kože. Ďalšími nepríjemnosťami sú nevoľnosť, niekedy zápaly úst.

Kombinácia atovakonu a proguanilu (firemný názov Malarone, v jednej tablete je 250 mg atovakonu a 100 mg proguanilu) Je to nové antimalarikum. nepoužíva sa k profylaxii, ale iba k liečbe v dávke štyri tablety denne po tri dni. Nekomplikovanú tropickú maláriu rezistentnú na meflochin vylieči v 99 percentách.

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránku15. 7. 2005, 17:33