Kto je Peter Valušiak - K2 Studio
slovensky english

Kto je Peter Valušiak

peter-valusiak.jpg
Narodil sa pod Vysokými Tatrami, 4. februára 1967 v Spišskej Sobote. Rodina sa onedlho presťahovala do Bratislavy a prvým športom, ktorému sa vážnejšie venoval, bol volejbal. Počas prázdninových pobytov u starých rodičov však čoraz viac silnel aj jeho vzťah k prírode, až sa napokon rozhodol nasledovať svojho otca a začal študovať geológiu na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave.

Školu absolvoval v roku 1992 - už ako skúsený expedičný "harcovník". Po výpravách do pohorí Ťan-Šan, Altaj, Východné Sajany, k jazeru Bajkal či na Kaukaz prvý raz "pričuchol" v júli až auguste 1990 aj k polárnym oblastiam a ruské ostrovy Zeme Františka Jozefa mu tak učarovali, že o pol roka sa na ne vrátil, aby si ich "vychutnal" aj v zimných podmienkach. V roku 1991 nasledovala výprava na Kamčatku a o ďalší rok viedol expedíciu do Iránu, Afganistanu, Pakistanu, Indie, Nepálu, Sikkimu a západného Bengálska. Potom už prišli na rad oba póly. Severný dosiahol najskôr v roku 1993 ako člen 1. slovenskej expedície do týchto končín a ešte aj o dva roky neskôr počas tréningovej výpravy. Škrie ho však koniec cesty na Južný pól na prelome rokov 1995/96, keď ľudia zodpovedajúci za bezpečnosť športových výprav do Antarktídy ho aj s jeho dvoma ruskými kolegami Vladimírom Čukovom a Ivanom Kuželivským predčasne stiahli na pól lietadlom z ich trasy 250 kilometrov pred cieľom. Tam potom v trvajúcej dlhej perióde pekného počasia zbytočne trčali a čakali na ďalší odvoz... V apríli nasledujúceho roka potom v oblasti Polárneho Uralu a Karského mora trénoval na zatiaľ svoje najvýznamnejšie podujatie - transarktickú expedíciu. Osvedčenú zostavu z Antarktídy doplnil ešte ďalší Rus Valera Kochanov a štvorici sa podaril v dňoch 23. februára - 20. júna 1998 výkon z kategórie snov: ako prví ľudia v histórii prešli autonómne, peši a na lyžiach naprieč Arktídou od brehov Ruska cez Severný pól na pobrežie Kanady! Film o tomto podujatí od režiséra Pavla Barabáša 118 dní v zajatí ľadu získal na festivaloch po celom svete spolu 18 cien, z toho 5 Grand Prix. S menom režiséra ho spája aj ďalší film: OMO - cesta do praveku, kde bol členom posádky, ktorá ako druhá na svete absolvovala splav rieky OMO. V závere minulého roka Peter Valušiak spolu s Barabášom a Čechmi Zdeňkom Hrubým, Vladimírom Nosekom a Rudolfom Švaříčkom v Antarktíde ako prví prešli od pobrežia pod najvyšší vrchol Mt. Vinson (5140 m) - naň vystúpili Hrubý, Nosek a deň po nich, 5. decembra., aj Valušiak. V rovnaký deň sa mu v Bratislave narodila dcéra Terezka. Pokus pokračovať sólo spod Mt. Vinsonu na Južný pól musel Valušiak ukončiť pre nedostatok času. Z expedície vznikol film Neznáme Antarktída. Portrét Petra Valušiaka je zachytený vo filme Polárnik.

Vytlačiť stránku Vytlačiť stránkupublikované 21. 10. 2007, zobrazenie 11794x, dnes 1x
Hodnotenie0.0 (0)

Komentáre (0)

Zatiaľ tu nieje žiadny komentár.

dvd_sloboda-pod-nakladom_sk-2.jpg dvd_zit-pre-vasen_sk-1.jpg pyg.jpg dvd_troudefer_sk.jpg mong.jpg bhu.jpg car.jpg nezant.jpg tep.jpg

CalmCube2 CMS · Webdesign Michal Skrabalek
RSSFacebookYouTubeVytlačiť stránkuMapa stránok · © 2003 - 2019 K2 Studio · Počet návštev: 4658812 (11794)